Mićović je, na promociji knjige „Pola vijeka na službi Lovćenskom oltaru“ publicite Komnena Bećirovića, u petak, ponovo poručio da će kapela na Lovćenu biti obnovljena i to, kako je rekao, „prije nego što mi i možemo zamisliti“.
Kazao je da je Bećirovićeva knjiga svjedočanstvo da je lovćenska kapela „kao žrtva u temelju naše duhovne obnove i u temelju naše borbe za svetinje“, ali i da iza njenog rušenja stoji Josip Broz Tito.
Borba za Njegoševu kapelu, ocijenio je on, bila je najžešća borba intelektualaca i ljudi od časti i imena sa tadašnjim režimom.
“Naravno režim je odnio fizičku pobjedu, ali, mitropolit i svi oni umjetnici, književnici, profesori, među njima su najveća imena tadašnje nauke i kulture iz Crne Gore, oni su odnijeli moralnu pobjedu i to je veliki duhovni kapital koji mi nasljeđujemo. Naravno, to je veliki zalog za obnovu lovćenske kapele, a ona će se sigurno obnoviti i uvjeren sam da će to biti prije nego što mi i možemo zamisliti. Za sada to izgleda nemoguće, ali, Bogu je sve moguće”, poručio je Joanikije.
Popović je ocijenio da ovakva izjava predstavlja još jedan višestruki falsifikat.
“Njegoševu kapelu nije srušio Tito, nego upravo Aleksandar Karađorđević. Originalna Njegoševa kapela je bila oštećena austrougarskom granatom, ali nije bila srušena. Da bi simbolički pokazao sebe i njegovu novu državu kao nasljednicu Crne Gore i dinastije Petrović Njegoš i jednom za svagda ih stavio ad acta, kralj Aleksandar je, u drugim gabaritima i nekoliko metara od mjesta gdje je bila stara, sagradio novu kapelicu koju je posvetio prvorođenom sinu Petru Karađorđeviću”, podsjetio je Popović.
Pojasnio je i da stara Njegoševa kapela nije mogla biti posvećena Petru Karađorđeviću, jer je on rođen 80 godina pošto je ona sazidana.
“Druga je stvar i to da u svakoj uređenoj zemlji, posebno onoj koja je kandidat za članstvo u EU, niko ne može rušiti kulturno-istorijske spomenike, niti na njima intervenisati bez poštovanja domaćeg, ali i međunarodnog zakonodavstva koji se tiču očuvanja kulturno-istorijske baštine”, kazao je Popović.
Ipak, Joanikije Mićović, dodao je, vjerovatno je umislio da je on drugi kralj Aleksandar i da je Crna Gora, istina još formalno nezavisna država, ustvari jedna teoretska marioneta srpske crkve i države Srbije.
“Vidio sam da im je na tom skupu smetalo što je mauzolej podignut po nacrtu Ivana Meštrovića, ali im nijesu smetali Meštrovićevi spomenici na Avali u Beogradu, kao i veliki monumentalni spomenik kralja Aleksandra koji je 1938. godine podignut, a koji su 1941. srušili crnogorski nacionalisti”, rekao je Popović.
Smatra i da se najave Joanikija Mićovića ne mogu ostvariti.
“Vjerujem da se to ne može desiti na taj način, jer ako krenu silom i nelegalnim putem da ruše kulturno-istorijske spomenike u Crnoj Gori da će dobiti adekvatan odgovor od Cetinjana i Crnogoraca koji drže do istinske tradicije, a ne do lažne tradicije koja je nametnuta kao okupatorska, porobljivačka svijest”, kategoričan je Popović.
Poručio je i da bi reakciju na ovakve „skaradne poruke koje uznemiruju javnost i vrijeđaju osjećanja Crnogoraca i Cetinjana“ trebalo tražiti od mandatara za sastav nove vlade Dritana Abazovića, predsjednika Socijalističke narodne partije Vladimira Jokovića, ali i gradonačelnika Cetinja Nikole Đuraškovića „koji je u koaliciji sa strankom Joanikija Mićovića, Demokratama, za koje je zdušno lobirao na lokalnim izborima“.
Pobjeda
Komentari