U eri širenja istraživanja genoma, sposobnost da se mijenja DNK nekog bića je dobar način da se istraže informacije unutar gena i vidi kako oni utiču na biološku funkciju u organizmu.
Nova shvatanja
Naučnici sa Univerziteta Viskonzina (UW) uspjeli su da promijene genom voćnih mušica, pokazujući tako nevjerovatne oblike kontrole, ali i mogućnosti nasljeđivanja promjena izazvanih genetskim inženjeringom. To im je, kako objašnjavaju, dalo novi uvid u shvatanje bioloških sistema.
- Inženjering genoma dozvoljava nam da ciljano mijenjamo funkcije gena, i to do detalja kakvi nisu bili mogući ranije - kaže Melisa Harison, profesor biomolekularne hemije na UW i član tima naučnika koji je radio na ovom projektu.
Remećenje pojedinačnih gena dugo je način proučavanja njihovih uloga u biološkim funkcijama i bolestima. Novi pristup zasnovan je na molekulu koji je zaslužan za imunološki odgovor bakterija.
- Bilo nam je potrebno da osmislimo tehniku kojom možemo da izazovemo ciljane mutacije. I uspjeli smo u tome. To je napredak koji su svi naučnici čekali - kaže Džil Vajldlonger, profesor biohemije na UW i drugi član tima.
Lakša istraživanja
On dodaje da će ovo drastično olakšati dalja istraživanja gena.
- Veoma je teško stvoriti modele gena kako bi se proučavale sve varijacije povezane s ljudskim bolestima. S ovim pristupom, ako nađemo mutaciju ljudskog gena na nekoj klinici, možemo taj model da prenesemo na voćnu mušicu i vidimo šta se dešava na ćelijskom i molekularnom nivou. Tako ćemo lakše liječiti pacijente - kaže Vajldlonger.
Izvor: Kurir