O manjinskoj Vladi

Đukanović: Razliku između 14, 16 i 19, davaće DPS, je li to uticaj ili nije?

Predsjednik Crne Gore i lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović danas je govoreći o manjinskoj vladi i tvrdnjama mandatarara za sastav nove Vlade i lidera Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića da se DPS ne vraća na vlast kazao da je bilo različitih izjava i interpretacija.

"Pozivam samo na zdravu logiku - imate vladu koju će činiti paritje koje imaju 14, 16 ili 19 poslanika, a potreban im je 41. Razliku između 14, 16 i 19, davaće DPS. Šta mislite, je li to uticaj ili nije?", istakao je Đukanović na konferenciji za medije sa predsjednikom Sjeverne Makedonije, Stevom Pendarovskim.

Đukanović je o transkriptima razgovora Miloša Medenice, u kojima se pominje i njegova majka i bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica rekao da to vidi kao izazov za djelovanje državnih organa, tužilaštva i sudske vlasti.

"Ne bih nipošto sebi davao za pravo da politički komentarišem to što smo svi imali prilike da pročitamo u medijima. Nemam nikakvih sumnji da će ta grana vlasti, kao i do sada, profesionalno i odgovorno obaviti svoj dio posla i ispitati sve okolnosti, i informisati crnogorsku javnost o svom postupanju u tom slučaju. Želim da vas sve podsjetim da je Crna Gora taj ispit položila već godinama unatrag. Imali smo slučajeve i koji su se odnosili na ljude koji su bili na največim državnim funkcijama u Crnoj Gori i i državnoj zajednici Srbije i Crne Gore. Crna Gora kao država i crnogorski pravosudni sistem su pokazali da nismo ni na kakvom iskušenju", rekao je Đukanović, prenose Vijesti.

Upitan da prokomentariše uvođenje sankcija Svetozaru Maroviću od Sjedinjenih Američkih Država, on je kazao da je Marović dugo bio najviši državni funkcioner u Crnoj Gori i da su pravosudni sistem i država pokazali beskompromisnost dosljedne primjene odredbi ustavno-pravnog sistema.

Đukanović je podsjetio da su obje vlade, i ona prije 30. avgusta 2020. godine i ona poslije, tražile od Srbije da ispunjava svoje obaveze, saglasno ugovoru o međunarodno-pravnoj saradnji.

Kako je naveo Đukanović, do danas nije došlo do ispunjavanja tih obaveza.

“Vidio sam apel od američkog zvaničnika da Marović dođe u Crnu Goru, razumijem i taj apel, ali bih još prije razumio apel koji bi trebalo uputiti Srbiji, zemlji koja je takođe kandidat u pregovorima sa Evropskom unijom, da ispuni svoje obaveze i odgovori na očekivanje Crne Gore u slučaju izručivanja Marovića”, poručio je Đukanović, prenose Vijesti.

Komentarišući naoružavanje Vojske Srbije, Đukanović je kazao da naoružavanje uvijek zabrinjava.

"Dodatan rizik predstavlja naoružavanje na Balkanu. Generalno nas to brine, a u ovom slučaju riječ je o produženoj tendenciji naoružavanja Srbije iz zemalja koje su ne samo konkurenti, već u neprijatelji NATO zemalja", kazao je Đukanović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.