Da li uopšte ima svjetlosti i tame kao kategorija, ili je sivilo naš usud.
Niko neće propasti /niko ko je na ovom putu/bez povratka/.
Tamo gdje prestaje vidik, gdje je horizont poslednja tačka za prosto „jednoćelijsko” oko, tu započinje istinska poezija, gdje je našao visoko hijerarhijsko mjesto i naš pjesnik Ranko Jovović. Na samom pjesničkom, jugoslovenskom nebu, a ono bijaše prostranije od njenih državnih granica. Prije pedeset i više godina vinuo se pjesnik i još uvijek korača uzlaznom putanjom. Na tom putu nijesu ga sputale brojne prepreke. Ni zavodljive stranputice, ma kako blješteći izgledale. Ne, ne zavedoše ga sa zacrtanog, ili dosuđenog puta / Ima neke strašne slave / Ima neke strašne sudbe / Ima čuda u ljudima. Tako pjeva i djela Ranko Jovović u knjizi „Čekajući Jakobince”, to je poezija koja je nastala, ne iz dokolice, već pjesnikove nesanice. Tako je to prepoznala i Srpska književna zadruga iz Beograda, naša najstarija i najrenomiranija izdavačka kuća i objavila je Jovovićeve „Jakobince”, u svojoj karakterističnoj nepromijenjenoj formi. Tamo i tako, samo mogu probrani, koji su prošli umjetničko sito i rešeto.
Što ovu knjigu poezije čini osobenom ili osobenijom od njegove „Gvozdene šume”, ili svih objavljenih knjiga do danas? U formalnom pogledu ništa, jer sve je to punokrvna poezija, ali je ipak odvaja uzlazna umjetnička staza. Ona je još uvijek strijela koja beskompromisno juri cilju, pjesniku poznatom samo.
Evo živim i putujem dalje
Ali niko propasti neće
Pod ovim znakom...”
Međutim, nijesu svi putevi isti, a posebno etički /Samo ništa korača/ Na ovom putu bez povratka/. Ovako jezgrovito misli i na izgled sasvim obične slike, čine poetsku filozofiju njihovog tvorca, koji to kao uzgred, metaforom, obara ništavilo i sav ništavluk privremeno postojećeg. U pjesmi „Da ja lažov nijesam”, stihovima /Ocijenićeš ti moj mrak / To moje bijedno radovanje/, tako pjesnik osvjetljava nedodirljivo, to nije samo intima, već kolektivno sljepilo ili izbor kukavičluka kao mogućnost vegetiranja. Pjesnik se ne miri sa postojećim, jer ono ponižava čovječnost u čovjeku.
Ponekad nam se učini da se poeta zamorio /Izgleda / Da doživljavam prolaznost/ Tome se nijesam nadao. / Učinilo se to i njemu samom, a moguće da se sa prefinjenom ironijom obračunava sa svima, pa i samim sobom, a to je najvidnije u pjesmi „Blago njemu ne zna ništa”. Da se pjesnik nije zamorio taj duh ne stari sve dok je u stanju da kaže: Da sam iskukao svoje crno srce / Ja bih grdno ratovao / I grdno bi njima bilo. I bi im bilo, jer u pjesniku ovog formata stanuju i bitku biju bez prestanka i anđeo i demon. Iz tih žestokih sudara sijevaju iskre i pretaču se u munje i čaroliju poezije. Sve je to praćeno mjerljivom gipkošću majstora koji razasuti oganj osmišljava u jedinstvenu sintezu jezičke, estetske i metaforičke gipkosti. Metafora je jedan od osobenih znakova stila koja prati u stopu filozofsko-poetsku misao ovog stvaralaštva.
I nije „Prokleta Troja”. Neka mi bude dozvoljeno, makar i pogriješio, ali smatram da je ovo najkompleksnija pjesma ove knjige. Po našem sudu „Troja” nije pala i neće pasti dok je brane pjesnici antičke kovine.
Jovovićeva poezija magičnih gibanja i lirskih valera uznose čitaoca, i onog neukog, do horizonta mistike, koja je sastavljena od riječi i ljubavi, do patriotizma i otpora svemu što pritiska slobodnog čovjeka. Da je više Jovovića i Jov bi nam zavidio.
(Izvor:Dan)