Milena Petričević, VD direktorica Uprave prihoda i carina Crne Gore, u razgovoru za Portal Dan navela da je "osjetljivost Luke Bar na šverc cigareta preko Slobodne zone Luke Bar, ali i krijamčarenje narkotika problem je čije rješavanje treba da bude prioritet svih nadležnih organa i institucija“.
"Slobodna zona Luka Bar osnovana 2000. godine Odlukom Vlade.Više je nego očigledno da imamo i problem infiltracije kriminalnih interesa u sistem odlučivanja. Crna Gora je prepoznata kao dominantna destinacija sa koje se snadbijeva evropsko tržište. Moje opredeljenje kao Starješine ovog organa od početka je isto. A to je da u granicama nadležnosti i mogućnosti preduzmem sve kako bi se korumpiranim pojedincima poslala poruka da Luka Bar nije više njihova komforna zona. U tom pravcu sprovedeno je i preduzimaju se veliki broj operativno taktičkih aktivnosti i posvećuje se i ulaže velika energija i trud kako bi u segmentu pranja novca, šverca cigareta, krijumčarenja oružja i narkotika i u svim drugim oblicima nelegalnog prometa roba postigli rezultate koji će Crnu Goru osloboditi epiteta "mafijaške države“, poručuje Petričević.
Za pola godine šverc droge spriječen 11 puta
Uprava prihoda i carina Crne Gore je od 21. oktobra 2022. izvršila 22.750 detaljnih kontrola.
"U prosjeku je na dnevnom nivou vršeno 126 kontrola vozila i robe. Utvrđenio je 140 nepravilnosti. Izdato je 150 prekršajnih naloga. Izrečene su novčane kazne u vrijednost blizu 130.000 eura, a oduzeta je krijumčarena roba u vrijednosti preko 200.000 eura U saradnji sa drugim državnim organima, podnešeno je 9 krivičnih prijava nadležnom tužiocu. U istom periodu, u nedozvoljenom prometu pronađeno je i oduzeto 26.960 komada cigareta, tržišne vrijednosti 3.051,00 eura. Oduzeto je 15,00 kg rezanog duvana u vrijednosti 960,00 eura, 843,20 litara alkohola u vrijednosti 10.776,93 eura, 30.000 LIT Dizel goriva vrijednosti 31.173,80 eura i 1.200 litara gaziranog pića u vrijednosti oko 2.500 eura", precizira Petričević.
Kada je u pitanju krijumčarenje, u proteklih šest mjeseci spriječeno je 11 nezakonitih trgovina drogom i psihoaktivnim supstancama, ukupne količine 1.614,19 kg.
"U ukupnoj količini od 1.614,19 kg po strukturi i broju zapljena učestvuju, marihuana koje je u pet akcija zaplijeno ukupne 1.054,20 kg. U dvije akcije zaplijenjeno je 537,30 kg kokaina, takođe u dvije akcije zaplijenjeno je 394 grama metamfetamina, kao i 38 tableta ekstazija. U jednoj akciji zaplijeno je 2,30 kg heroina. Takođe u jednoj akciji zaplijenjo je 20 kg hašiša", navodi Petričević.
Kontrole nad slobodnom zonom
Petričević navodi da su neke od preduzetih radnji u cilju kontrole kontravizite na brodu, sistem dvojnog ključarstva, elektronska evidencija ulaska izlaska i kretanja robe kroz Slobodnu zonu, kao i 24 časovni nadzor nad ulazom i izlazom robe u Zoni.
"Takođe sprovodi se kontrolisani pristup fizičkih lica i privatnih vozila i kretanje istih unutar Zone. Reanimiramo i intenziviramo komunikaciju među institucijama sistema i posebno radimo na kadrovskim rješenjima s obzirom da je krađa cigareta koja se dogodila 9. februara 2022. godine pokazara da su saradnici kriminalnih organizovanih grupa infiltrirani među državnim službenicima. Na nivou svjetskog teretnog prevoza zastupljenost kontejnerske isporuke roba je 90%. Luka Bar po svjetskim standarima, spada u kategoriju luka sa manjim prometom kontejnera, koji se dopremaju iz pretovarnih luka MARSAXLOKK na Malti i Gioia Tauro iz Italije. Ovako organizovanom distribucijom, Crna Gora preko Luke Bar dijeli i preuzima rizike koje sa sobom donosi robna kontejnerska pošiljka sa udaljenih destinacija", objašnjava.
Dodaje da pored činjenice da je ovaj vid isporuke u teretnom prevozu dao veliki napredak u segmetnu lučke manipulative i time značajno smanjio cijenu troška utovara, danas je jasno da je ovakav vid robnih pošiljki otvorio brojne mogućnosti za nelegalne aktivnosti, koje pogoduju evaziji plaćanja državnih dažbina, ali i širokom spektru krijumčarenja zabranjenim supstancama, drogom, oružjem i dr.
Navodi da s obzirom da automatski sistem kontrole i svih podataka carinske dekleracije unaprijed izvrši selekciju pošiljki prema riziku, u daljem postupku kontrole veliku ulogu ima neposredna carinska fizička kontrola kroz tkz. ciljane kontrole.
"Rezultati kontrola koje smo uspješno sproveli, prepoznati su od strane Svjetske carinske organizacije i partnerskih službi uprava carina i potvrđuju našu ispravnost u postupanju i opravdanost napora koji ulažemo u cilju jačanja efiksanosti carinskih kontrola i očuvanja bezbjednosti granica"
Dodaje: „Kadrovskim poboljšanjem, u Carinskoj ispostavi Slobodne zone Luka Bar, moežemo se pohvaliti izvanrednim rezultatima lokalne analize rizika, koja se sprovodi na osnovu informacija prije prispijeća broda tj. po osnovu teretnica ili manifesta koje dostavljaju lokalne agencije. Zahvaljujući ovakvom pristupu i pravovremenom i profesionalnom odnosu carinskih službenika, carinski službenici su otkrili 14.01.2022. godine kontaminirani kontejnerski sadržaj od 500kg kokaina“.
Pregledi skenerom spadaju u kategoriju neinvazivnih tipova pregleda robe, i za razliku od nekih luka u okruženju, ali i u inostranstvu, pregled skenerom u Luci Bar obavljaju se besplatno.
Mobilni skener koji koristi Uprava prihoda i carina u Luci Bar proizvod je nove generacije X-ray uređaja sa naprednim mogućnostima detekecije različitih materija i materijala.
Posebno je ovaj napredni vid kontrole pošiljki značajan prilikom primjene tkz. Rip-off metodologija ilegalnih pošiljki koji se najčešće kao model koristi pri krijumčarenju kokain-naglašava.
Poručuje da veća primjena i dosljedno sprovođenje analize rizika u kontejnerskom prevozu, posebno s naglaskom na prekookeanski prevoz, zajedno sa efektivnim i efikasnim kontrolama kontejnerskih pošiljki, posebno onih sa udaljenih destinacija pretvaraju Luku Bar u "slabu tačku“ za švercerske rute
Zabrana skladištenja cigareta važna odluka
"Ono što smatram bitnim istaći je da je Odlukom Vlade Crne Gore koja je stupila na snagu 01. januara 2022. godine, zabranjeno skladištenje cigareta u Slobodnoj zoni Luka Bar te da je Uprava carina preduzela sve potrebne mjere za implementaciju i dosljedno sprovođenje ove Odluke. Kao rezultat odgovornog i zakonitog postupanj, danas imamo urednu evidenciju korisnika skladišta koji shodno ranijim odobrenjima u svojim prostorima drže zalihe cigareta i duvanskih proizvoda", naglašava Petričević.
Navodi da stanje zaliha na lageru je oko 180.000 paketa cigareta koje uključuju zatečeno stanje u skladištima korisnika od momenta donošenja Vladine Odluke, ali i pakete cigareta oduzetih od strane Specijalnog policijskog Odjeljenja i po osnovu obavještajnih informacija
Dodaje :“Shodno Odluci Vlade, UPC je bila u obavezi da postupi i donese za sve korisnike izmijenjena Rješenja, na način što je korisnicima skladišta u Slobodnoj zoni uvela obavezan sistem elektronske evidencije, izdala držaocima duvanskih proizvoda nova Rješenja sa jasnim zakonskim rokovima za dalje postupanje sa zatečenim količinama duvanskih proizvoda u skladu sa zakonom, tj. držaoci skladišta imaju pravo odabira da zalihe robe (cigarete) u postupku unište, izvrše reeksport u zadatom roku ili da plate potrebne dažbine na iste“.
"Pojedini držaoci cigareta i drugih duvanskih proizvoda već su otpremili određenu količinu cigareta u inostranstvo , a u toku su postupci novih otpremanja brodovima kao i realizacija po zaprimljenim zahtjevima za uništenje. Intenzivnim radnjama i pravovremenim djelovanjem UPC a shodno Instrukciji od 18. 01. 2022. godine o elektronskom vođenju evidencije, svi korisnici Slobodne zone Luka Bar koji skladište cigarete i druge duvanske proizvode, ukupno njih 13, podnijeli su odgovarajuće sigurnose sažete deklaracije u carinski informacioni sistem", navodi Petričević.
Naglašava da u skladu sa pomenutom intrukcijom svi korisnici Slobodne zone Luka Bar koji su obavljali skladištenje cigareta i drugih duvanskih proizvoda, ukupno njih 13, podnijeli su odgovarajuće sigurnosne sažete deklaracije u carinski informacioni sistem.
"Važno je istaći da u Izvještaju Evropske komisije, naglašeno je da smo ostvarili određeni nivo spremnosti u borbi protiv organizovanog kriminala, protiv korupcije, ali je taj pojam prisutan u mnogim oblastima", zaključuje Petričević.
Zbog šverca suspendovano 12 službenika
"Ono što je evidentno a i već poznato našoj javnosti jeste da smo prilikom prve krađe koju smo otrkili 9. februara 2022. godine, ustanovili da je zaslugom carinskih službenika, omogućeno, mimo carinskog nadzora da izađe 11 kamiona preko carinske rampe. Kao što vam je poznato, kao Starješina organa suspendovala sam 12 službenika i inicirala protiv svih disciplinski postupak. U daljem postupanju nadležnih organa protiv jednog carinskog službenika ukinut je disciplinski postupak iz razloga što je utvrđena njegova krivična odgovornost. Vrijeme će pokazati da li je ovaj pojedinac jedini Tom Hardy", poručuje Petričević.
Zbog čega je Luka Bar "meta" šverca droge i cigareta
Zapadni Balkan je, navodi Petričević, geografsko čvorište za kretanje migranata, ilegalnih droga, oružja i cigareta u Zapadnu Evropu, a organizovane kriminalne grupe krijumčare nedozvoljenu robu kroz morske luke Drač i Bar, te kopnom iz Grčke i Bugarske.
"Geografska pozicioniranost, blizina Sredozemlja, pristupačnost drumskim, željezničkim, brodskim i vazdušnim putem. Crna Gora se na sjevero istoku kopnom graniči sa Srbijom. Dužina ove granice je 124km. Na istoku kopneni granični dio sa Kosovom je 79km. Na jugu se graničimo sa Albanijom 172km, a na jugozapadu dužina kopnene granice sa Hrvatskom je 62km. Na zapadu u dužini od 245km graničimo se sa BiH, dok priobalni dio Crne Gore uz međunarodne vode čini granicu sa Italijom. Obala je duga 293,5 km na kopnu", navodi.
Objašnjava da tako na osnovu geografske pozicioniranosti, Crna Gora je povoljna destinacija koja morem i kopnom povezuje sredoz emlje sa ostalim djelovima Evrope.
Komentari