"Takođe je i rasprostranjena pojava korišćenja onlajn platformi, u prvom redu društvenih mreža, u cilju širenja jezika mržnje i prijetnji, izazivanja panike i širenja lažnih vijesti i dezinformacija, kako pojedinačno ili u manjim grupama, tako i na veoma organizovan način", navodi se u SOCTA 2021.
Kako su istakli, usljed brzog razvoja informacionih tehnologija, korišćenja onlajn plaćanja usluga i komunikacija, za očekivati je da se nastavi ubrzani razvoj i povećan obim kriminalnih aktivnosti iz sajber prostora u Crnoj Gori.
"Olakšavajući faktor za razvoj kriminalnih aktivnosti u sajber prostoru predstavlja nedovoljna svijest i informatička pismenost krajnjih korisnika u Crnoj Gori, nedostatak specijalista u organima za sprovođenje zakona koji se bave pitanjima sajber kriminala, kao i laka dostupnost materijala/priručnika i alata koji omogućavaju čak i laicima da izvrše značajna krivična djela", upozorio je MUP u dokumentu.
Tu je, kako ističu, velika popularnost društvenih mreža koja čini vrlo ranjivim sve starosne strukture.
"U kontekstu navedenog, posebno treba da zabrinjava detektovanje visokosofisticiranih malicioznih softvera koji napadaju državnu kritičnu informatičku strukturu, organizacije i medije koje su posvećene evroatlantskim integracijama i koji se mogu kategorizovati u sajber špijunažu. Za očekivati je da će se ove vrste napada intenzivirati u narednom periodu", piše u SOCTA 2021.
Komentari