Među uhapšenima su Milorad Medenica, policajac iz Kolašina i nekadašnji član obezbjeđenja Vesne Medenice.
Lisice su stavljene i Ivani Kovačević iz Uprave carina, bivšem fudbaleru Luki Bakoču, Vasiliju Petroviću, sinu vlasnika građevinske firme Cijevna komerc Danila Dana Petrovića.
Prema saznanjima Pobjede, krivične prijave podnijete su protiv 12 osoba i nikšićke firme Kopad, čiji vlasnik i direktor je Luka Bakoč. Njima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, protivzakoniti uticaj, primanje i davanje mita i druga krivična djela.
Prijava je podnijeta i protiv Petra Milutinovića, kao i M. V, R. N, P. M, P. B. - čije identitete nijesmo uspjeli da saznamo - te Darka Lalovića, koji je prvi, još ranije, uhapšen.
Potraga i pretraga
Službenici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pretresli su stambene objekte Vesne Medenice i izuzeli određena dokumenta za koja vjeruju da će iskoristiti kao materijalne dokaze.
Do konkretnih dokaza crnogorski istražitelji su došli preko transkripata skinutih sa aplikacije Skaj koje je dostavio Europol. Miloš Medenica označen je kao član kriminalne mreže trgovine cigaretama i drogom.
U tim dokumentima, kako je objavio portal Libertas, Miloš Medenica sa policajcem Darkom Lalovićem priča o kriminalnim radnjama i saopštava da je o tome upoznata njegova majka Vesna i da od nje može očekivati zaštitu.
Medenica, preko aplikacije Skaj, u komunikaciji sa policajcem Lalovićem navodno dogovara kupovinu veće količine droge kokain za sebe i svoje društvo, obezbjeđuje transport krijumčarenih cigareta iz Bara, osigurava nesmetano kretanje jednog kriminalca, posjeduje i koristi zabranjeno oružje, traži za kupca marihuanu i njeno transportovanje u Beč.
Policajac Lalović je bivši pripadnik Sektora za obezbjeđenje štićenih ličnosti Uprave policije i godinama je bio zadužen za bezbjednost Vesne Medenice. Uhapšen je 15. decembra prošle godine i od tada je u pritvoru.
Jedan od osumnjičenih – Petar Milutinović od ranije je poznat istražiteljima. Hapšen je u avgustu 2020. godine kada je označen da je član kriminalne organizacije koja se teretila za šverc cigareta i u tom poslu, prema tvrdnjama tužilaštva, državi je nanio 44 miliona eura štete.
Tužilaštvo ga je teretilo da je sa carinikom Gojkom Lekovićem formirao organizaciju koja je od neutvrđenog datuma pa do početka avgusta 2018. godine nazakonito izvozila cigarete iz skladišta Slobodne carinske zone Luke Bar radi prodaje na sivom tržištu, uz izbjegavanje mjera carinskog nadzora i neplaćanja fiskalnih obaveza kojima podliježe takva vrsta robe.
Dokazi iz Europola
Na osnovu Europolovih transkripata razgovora razotkrivena je grupa za koju se još ne zna ko je organizator i kakve su uloge i zadaci bili ostalih osumnjičenih.
Ni drugi dan nakon hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda, koja je lišena slobode u nedjelju veče kada je krenula za Beograd sa kartom u jednom pravcu, nijesu se oglasili ni Specijalno državno tužilaštvo, ni policija.
Pobjedi je nezvanično saopšteno da su neki od osumnjičenih i ranije saslušavani, ali u svojstvu građana. Oni su, kako nam je rečeno, nakon detaljne analize njihovih iskaza, presretnutih komunikacija koje su skinute sa kriptovanih telefona dobili status osumnjičenih.
Fokus na Medenicu
Medenici je prekjuče nakon saslušanja određeno zadržavanje do 72 sata i nakon toga je zbog lošeg zdravstvenog stanja prevezena u Klinički centar Crne Gore, gdje je obezbjeđuju policajci. Optužbe koje joj se stavljaju na teret je negirala. Zadržavanje Medenice ističe u četvrtak ujutro, a do tada je rok tužilaštvu da donese odluku da li će tražiti određivanje pritvora.
Ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Sergej Sekulović nakon hapšenja Medenice je pojasnio da je Uprava policije 11. aprila Specijalnom državnom tužilaštvu dostavila obrađeni materijal o nezakonitim aktivnostima većeg broja članova kriminalne organizacije.
"Poštujući pretpostavku nevinosti i ne želeći da ugrožavamo tok istrage nijesmo se oglašavali vezano za slučaj privođenja Vesne Medenice", naveo je Sekulović.
Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore se, dodaje, 15. decembra 2021. zamolnicom obratilo nadležnom tužilaštvu Francuske za pružanje međunarodne pravne pomoći u krivičnom predmetu, "tačnije za dostavljanje sadržaja sa Skaj platforme korisnika - to jest koda koji se može dovesti u vezu sa kriminalnim aktivnostima na području Crne Gore - a sa ciljem identifikacije vlasnika i analize sadržaja navedenog koda“.
"SDT-u je na prethodno upućenu zamolnicu za pružanje međunarodne pravne pomoći 17. februara stigao traženi materijal. SDT je Upravi policije 23. februara dostavio ovaj materijal na dalju kriminalističku obradu", kazao je Sekulović.
Identifikacija Skaj korisnika je, dodaje, izvršena 16. marta, a o čemu je upoznat postupajući tužilac.
"Uprava policije je 11. aprila Specijalnom državnom tužilaštvu dostavila obrađeni materijal u odnosu na kriminalne aktivnosti većeg broja osoba - članova kriminalne organizacije", precizirao je Sekulović.
Kako saznaje Pobjeda, jučerašnjim hapšenjem slučaj nije okončan, već se očekuju nova hapšenja.
Poslovanje "sumnjivih“ firmi Kopad i Timi
Firma Kopad kompani, koja je obuhvaćena istragom tužilaštva, osnovana je u oktobru 2019. godine za nespecijalizovanu trgovinu na veliko. Vlasnik i direktor je Luka Bakoč. Ova kompanija u blokadi je 228 dana (od 15. 8. 2021) zbog duga od 4.547 eura. Ima jednog zaposlenog i nije dostavljala poslovne izvještaje.
Tužilaštvo će ispitati i poslovanje firme Timi čiji je vlasnik i direktor Miloš Medenica (35). Prema dostupnim podacima, kompanija Timi je u blokadi 234 dana, od 9. avgusta prošle godine zbog duga od 18.493 eura.
Posljednji poslovni izvještaj iz 2020. godine pokazuje prihod od 867.766 eura i profit od 3.524 eura.
Kompanija do kraja 2020. pokazuje stalni rast aktive - 601.713 eura, ali i imovine - 244.088 eura. Zapošljava tri osobe.
Osnovana je u aprilu 2013. godine za trgovinu gorivima na veliko.
Medenica je 2008. godine registrovao firmu Marmi M za proizvodnju piva na kućnoj adresi u Zagoriču, koju je ugasio godinu kasnije. J. R.
Đukanović: Omogućiti nadležnima rad, svi imaju pravo na dostojanstvenu odbranu
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je, komentarišući slučaj bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, poručio da se nadležnim institucijama mora omogućiti da rade svoj posao, a svakom pojedincu pravo na dostojanstvenu odbranu.
Odgovarajući na pitanja studenata, nakon predavanja koje je održao na Pravnom fakultetu na temu "Crna Gora nakon raspada SFRJ – dostignuća, izazovi i perspektive“, predsjednik je ocijenio da je pravo na odbranu jedna od važnih karakteristika pravne države.
"Dozvolimo da nadležni rade svoj posao i poklonimo im povjerenje. Stranka u postupku mora imati pravo na dostojanstvenu odbranu. To je bitna karakteristika pravne države. Moramo izbjeći da ljude, kroz medijski spektakl hapšenja, hendikepiramo u odbrani", poručio je Đukanović.
Predsjednik je kasnije novinarima kazao i kako u Crnoj Gori nema izuzetaka, te da u odnosu na državu i njene institucije svi građani imaju jednak status.
"Sa Vesnom Medenicom sam dugogodišnji prijatelj i dugo smo sarađivali. Sačekajmo da čujemo institucije i argumente", rekao je Đukanović.
Odgovarajući na optužbe Demokratskog fronta da je upravo on na čelu kartela u kome je i Vesna Medenica, Đukanović je naveo kako se u protekle tri decenije u Crnoj Gori nije ni mogla čuti drugačija ocjena političkih konkurenata.
"Ima li za ovih 30 godina druge ocjene mojih političkih oponenata nego da sam dio nekih kriminalnih kartela. To su gluposti", rekao je Đukanović.
Upitan da li optužbe na račun Medenice i bivšeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejana Peruničića ukazuju da je i bivša vlast bila kriminalna, Đukanović je odgovorio da je to pogrešna percepcija i da je bivša vlast odgovorno i najbolje moguće radila u interesu države i njenih nacionalnih interesa.
"Čak i da se dokaže da su direktor ANB i Vesna Medenica krivi, daje li vam to za pravo da kažete da je prethodna vlast bila kriminalna? Ako u porodici imate nekoga ko je prekršio zakon, znači li to da ste i vi kriminalizovani", zapitao se Đukanović uz ocjenu da je riječ o pogrešnom opažanju.
"Nemojte da doprinosimo toj percepciji, jer je pogrešna. Bivša vlast je odgovorno i najbolje što je mogla radila u interesu države i njenih nacionalnih interesa i dostigla rezultate kojima će vrijeme dati istorijski značaj", poručio je on.
BS: Tužilaštvo i policija da se oslobode pritiska javnosti
Bošnjačka stranka oglasila se juče povodom hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda saopštivši da podržavaju sve napore tužilaštva i policije da se svi koji su se na bilo koji način ogriješili o zakone Crne Gore, suoče sa pravdom, bez obzira na njihov status ili poziciju u društvu.
"Sa druge strane, pozivamo na potpuno poštovanje pretpostavke nevinosti i dostojanstva svačije ličnosti, i da tužilaštvo i sudstvo oslobodimo pritiska javnosti, kako bi svoje odluke donosili na osnovu apsolutno neutralne ocjene dokaza i činjenica kojima raspolažu", saopšteno je iz BS.
Komentari