Rekordni rast cijena hrane gurnuo bi, kako je rekao, stotine miliona ljudi u siromaštvo ako se kriza nastavi.
- Svjetska banka računa da bi moglo doći do „ogromnog“ skoka cijena hrane od 37 odsto - piše BBC.
Ovo bi, kako se navodi, najviše pogodilo siromašne, koji će „manje jesti i imati manje novca za bilo šta drugo kao što je školovanje“.
U intervjuu za BBC Malpas je rekao da je uticaj na siromašne učinio to „nepravednom vrstom krize… što je tačno i za Covid“.
- To je ljudska katastrofa, što znači da ishrana opada. Ali onda to postaje i politički izazov za vlade koje ne mogu ništa da učine povodom toga, nisu je izazvale i vide da cijene rastu - rekao je Malpas i dodao da to utiče na hranu svih različitih vrsta ulja, žitarica.
Umjesto subvencionisanja proizvodnje ili ograničavanja cijena Malpas je državama sugerisao da rade na povećanju zaliha đubriva i hrane, uz ciljanu pomoć za najsiromašnije ljude.
Šef Svjetske banke je upozorio na pojavu „krize u krizi“ koja proizilazi iz nemogućnosti zemalja u razvoju da servisiraju svoje velike pandemijske dugove, usred porasta cijena hrane i energije.
- Ovo je veoma realna perspektiva. To se dešava nekim zemljama, ne znamo dokle će ići. Čak 60 odsto najsiromašnijih zemalja trenutno je ili u dugovima ili u velikom riziku da budu zaduženi - rekao je Malpas za BBC.
Komentari