Kako se ističe, Vlada i nova parlamentarna većina nisu ispunili svoja obećanja o povećanju transparentnosti i efikasnijoj borbi protiv korupcije i klijentelizma. Spora reorganizacija ključnih ministarstava, ističe se, uticala je na zapošljavanje na najvišim pozicijama u javnoj upravi, kojoj je i dalje nedostajao dovoljan kapacitet za sprovođenje sveobuhvatnih reformi.
Ova stagnacija se odrazila i na stanje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji (EU), piše u dokumentu Fridom hausa i napominje se da je izveštaj Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori za 2021.potencirao da je napredak ograničen u 30 od 33 poglavlja.
Zaključuje se da zemlja tek treba da ispuni privremena mjerila u većini kritičnih oblasti – u prvom redu, poglavlje 23 o pravosuđu i osnovnim pravima i poglavlje 24 o pravdi, slobodi i sigurnosti.
"Tokom godine nije bilo pomaka u rješavanju korupcionaških skandala u zemlji vezanim za izbore, kao što je takozvana afera "Koverta", u kojoj se navodilo nezakonito finansiranje ranije vladajućeg DPS-a. Međutim, novo crnogorsko policijsko rukovodstvo i međunarodna policijska saradnja su u avgustu dobili pohvale od EU zbog nezapamćene zapljene više od tone kokaina", navedeno je u tekstu izvještaja Fridom hausa.
Od decembra 2021. godine, navodi se, samo 41,5 odsto stanovništva Crne Gore bilo je u potpunosti vakcinisano protiv virusa korona. Masovna vakcinacija je počela u maju, kada je zemlja postavila rekord u imunizaciji po glavi stanovnika davanjem skoro 10.000 doza u jednom danu. Ipak, tempo imunizacije je postepeno usporen, potencira se, dok je premijer još nevakcinisan, a mjere koje važe tokom pandemije manje su bile restriktivne nego 2020. godine.
"Shodno tome, do oktobra, Crna Gora je imala možda najviše zaraženih COVID-19 po glavi stanovnika u svijetu. Premijer i nekoliko ministara otvoreno su kršili mjere u brojnim prilikama, kao i podržavali ili tolerisali praksu vjerskih okupljanja koja su smatrana visokim rizikom za širenje virusa", piše u izvještaju.
Evropska komisija je, istaknuto je, ukazala da je nakon promjene rukovodstva RTCG počela da prikazuje politički raznovrsnije sadržaje, a navela je i da RTCG tek treba da završi tranziciju od “državne televizije” ka “javnom servisu”.
Rečeno je i da je bivši načelnik Uprave za katastar Dragan Kovačević uhapšen i optužen zbog optužbi da je zlupotrebljavao moć i uticaj i prisvajao priobalne nekretnine.
Vlada je u julu usvojila odluku o zabrani skladištenja duvanskih proizvoda u Luci Bar radi suzbijanja šverca cigareta od organizovanih kriminalnih grupa i naložila pojačan carinski nadzor nad duvanskom kompanijom Novi duvanski kombinat u Podgorici.
"Menadžment kompanije je najavio da će prestati sa radom u decembru", navedeno je u izvještaju.
Fridom haus je naglasio da je Vlada u novembru odlučila da bez obrazloženja ne produži mandat vršiocu dužnosti načelnika Uprave prihoda i carina Aleksandru Damjanoviću.
"Ova odluka je bila kontroverzna jer su Damjanovićev rad pozitivno ocijenile sve strane političkog spektra", ukazuje organizacija iz Vašingtona.
Predsjednik države Milo Đukanović, kako se navodi, pomenut je u aferi "Pandora papiri", a objavljena je dokumentacija koja pokazuje da su on i njegov sin otvorili ofšor kompanije i trustove koji nisu bili navedeni u njegovim imovinskim kartonima.
RTCG
Komentari