Holandska policija je napravila vlastite hakerske alate za presretanje poruka na kriptotelefonskoj usluzi Sky ECC. Državno tužilaštvo je dugo vremena sugerisalo da Holandija ima samo pristup porukama, ali nije aktivno doprinosila tehničkoj operaciji.
Ovo je, kako prenosi NU.nl, potvrdilo Državno tužilaštvo tokom sjednice o slučaju Sky ECC. U martu 2021. godine ispostavilo se da je holandska policija mogla pročitati komunikaciju Sky ECC-a nakon velike akcije. Ovu uslugu uglavnom koriste kriminalci i ona je uporediva sa uslugama kao što je Encrochat. Bila je to međunarodna operacija u kojoj su holandska i belgijska policija imale vodeću ulogu, ali tačna uloga holandskih vlasti još nije bila poznata, navodi se u tekstu.
Posebno su tehničke specifikacije hakovanje uvijek ostale nejasne. Sudski dokumenti sada pokazuju da je holandska policija igrala veću ulogu u tome nego što se ranije mislilo. Uglavnom je bilo nepoznato ko je razvio alat kojim se poruke mogu presresti. Dugo se pretpostavljalo da ga je izgradila francuska policija.
Francuska je, kako se navodi, igrala važnu ulogu u istrazi, jer su serveri Sky ECC-a bili smješteni na francuskoj teritoriji. Državno tužilaštvo u Holandiji je uvijek tvrdilo da su "alat za presretanje napravili Francuzi i da je tamo korišten nakon odobrenja francuskog suda", pisao je Crimesite u aprilu. Poruke koje su presretnute potom su podijeljene Holandiji. Francuska je oduvijek držala u tajnosti detalje o tom alatu. Sada Državno tužilaštvo u tužbi priznaje da je holandski tim za visokotehnološki kriminal 'sarađivao na softveru za prisluškivanje' prenose holandski mediji.
To se 'dogodilo pod francuskim rukovodstvom u francuskoj istrazi', prema javnom tužilaštvu. Čini se da je to u suprotnosti sa prethodnim izjavama, ali Državno tužilaštvo to demantuje. To "nikada ne bi bilo u suprotnosti" da je Holandija dala svoj doprinos, piše NU.nl, koji je pratio ročište.
Advokati osumnjičenih u ovom slučaju zahtijevaju više otvorenosti u vezi s hakovanjem Sky ECC aplikacije. Oni misle da je umiješanost Holandije toliko velika da policija i javno tužilaštvo moraju odgovarati za hakovanje. S druge strane, Državno tužilaštvo tvrdi da je dovoljno da je francuski sud dao dozvolu za korištenje alata za presretanje.
Detalji hakovanja, kako pišu mediji, izgledaju mali, ali na kraju su veoma bitni. Vlasti su navele hakovanja kriptotelefonskih provajdera posljednjih godina kao velike uspjehe, ali ta praksa sada počinje pokazivati pukotine. U mnogim slučajevima sporno je da li se presretnute poruke mogu navesti kao dokaz.
Advokati osumnjičenih navode da policija često ne traži konkretnog počinioca ili dokaze u konkretnom slučaju. Iz tog razloga je važno znati kako se tačno odvijala operacija presretanja. U Marengo procesu, nedavno je dozvoljeno korištenje poruka.
Advokati su naglasili da je hakovanje krivično djelo u Holandiji i da su hakovane poruke, fotografije u stvari dokazi prikupljeni na nezakonit način i ne mogu se pravno koristiti.
Takođe se dovodi u pitanje to sto je holandska služba hakovala telefone i u drugim državama za šta nije imala saglasnost, gdje je počinjen čitav niz krivičnih djela, između ostalih hakerskih napada i špijunaže. Prisluškivanje, u slučaju zakonske opravdanosti mora biti sprovedeno u skladu sa procedurama.
Za sada, niko od crnogorskih vlasti, institucija, niti civilnog sektora nije se bavio činjenicama da je neko iz inostranstva hakerskim napadima nezakonito pratio razgovore crnogorskih državljana čime se prekšrena građanska prava i slobode zagarantovane Ustavom i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Nadzor i praćenje bez dozvole suda je, shodno pravilima, nezakonito pribavljanje dokaza i kriminalna radnja.
Komentari