Oni su to rekli odgovarajući na pitanja kakve poteze očekuju od novog ministra prosvjete Miomira Vojinovića, koji su sve problemi i izazovi sa kojima treba da se suoči.
"Nadamo se i da će se desiti nova razrješenja gdje god se ustanovi da je neko zapošljen mimo poštovanja zakona ili nema odgovarajuću diplomu. Naravno, ne želimo da to bude odluka bilo čijeg revanšizma", rekli su oni.
Svjesni su, kako kažu, da ove krovne institucije u obrazovanju broje veliki broj zaposlenih, a ne vide njihovu efektivnost u radu.
"Decenijama doživljavamo da se u školama i vrtićima sa velikim brojem učenika smanjuje broj stručnih saradnika, vaspitača, asistenata i osoblja, a povećava broj zaposlenih u drugim institucijama obrazovanja u kojima nije zastupljen neposredni rad sa učenikom", kazali su iz Upravnog odbora.
Dodaju da ne bi voljeli da se nastavi sa praksom partijskih imenovanja, te zahtijevaju da se prekine sa tom praksom, naročito, u resoru prosvjete.
"Nije nam drago ni što su u ovoj novoj vladi ministarska mjesta i mjesta ,,po dubini“ raspoređena zavisno od partijske pripadnosti, pa tek onda od stručnosti. Partijskim zapošljavanjem neminovno u drugi plan dovodimo kompetencije, omogućavaju se korupcije, ucjene i nepoštovanja zakona, tako imenovane osobe se ponašaju kao svemoćne i nedodirljive jer iza njih stoji politička partija", naveli su oni.
Prije nego išta uradi ministar prosvjete, preporučuju da detaljno sagleda u kakvom je trenutnom stanju školstvo u Crnoj Gori. Smatraju da će to najbolje uraditi uvidom u rezultate istraživanja „Analiza obrazovnog sistema“ koje su sproveli Ministarstvo prosvjete i UNICEF u januaru 2020. godine, i da inicira da se sa tim rezultatima upozna i javnost.
"Ukoliko se utvrdi da su rezultati validni i primjenjivi, na osnovu njih i u saradnji sa nastavnicima praktičarima, ostalim akterima i organizacijama koje ih predstavljaju, krenuti u reforme, osmisliti strategije", poručili su iz Upravnog odbora.
Ono što već uočavaju kao problem i vjeruju da će otežavati realizovanje brojnih promjena u školstvu jeste nedovoljan broj škola i vrtića u centralnom dijelu Crne Gore i na Primorju, neopremljenost škola, partijsko zapošljavanje, nemotivisanost nastavnika i njihov loš status, neusklađen rad Univerziteta i škola, što je dovelo do deficita određenih nastavnih profila.
NVU Prosvjetna zajednica Crne Gore uputiće ponovo Vladi, Skupštini i resornim ministarstvima iste zahtjeve koje su u oktobru i decembu 2021. godine slali sada već bivšim predstavnicima institucija. Požalili su se da ih do danas niko od njih nije udostojio odgovora.
U zahtjevu koji smo proslijedili u oktobru, a koji je potpisalo 680 nastavnika i vaspitača, tražili su pravo na plaćeni prevoz koje im je ukinuto 2005. godine. Nastavnicima/vaspitačima koji putuju je tako dodatno opterećena i onako skromna plata jer sami plaćaju prevoz koji često na mjesečnom nivou košta i više od 150 eura, objasnili su oni.
Zahtjevom od decembra tražili su povećanje koeficijanta na 12.56 gdje su se pozvali na Zakon o zaradamo zaposlenih u javnom sektoru, član 5. Kroz peticiju zahtjev je podržalo preko 7.500 prosvjetnih radnika.
"Nadamo se da nova postavka Ministarstva prosvjete na čelu sa Miomirom Vojinovićem neće nastaviti sa ovom praksom, da će imati sluha za probleme nastavnika, da će uvažavati rad i mišljenje nastavnika iz učionice", istakli su oni.
Pobjeda
Komentari