Tri nove studije slučaja prate ranije izvještaje pacijenata sa produženim kovidom koji su osjetili olakšanje simptoma nakon uzimanja terapije, koja je trenutno dozvoljena samo za visokorizične osobe nakon pojave prvih simptoma kovida-19, prenosi Reuters.
Vjeruje se da čak 30 odsto ljudi zaraženih koronavirusom razvija dugotrajni kovid, stanje koje može da traje nekoliko mjeseci sa simptomima uključujući umor, ubrzan rad srca, kratak dah, hronični bol, moždanu maglu i slabost mišića, prenosi N1.
On pogađa ljude koji su imali i blagi i teški kovid-19, uključujući djecu, i može da bude dovoljno ozbiljan da spriječi ljude da obavljaju svoje svakodnevne aktivnosti.
U izvještaju objavljenom ove nedelje uoči recenzije kolega, istraživači Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF) detaljno su opisali slučajeve tri pacijenta koji su razvili simptome produženog kovida nakon infekcije koronavirusom.
U dva slučaja, pacijenti su "mogli da pristupe antivirusnoj terapiji pakslovidom i osjećali su da su se njihovi simptomi produženog kovida značajno poboljšali", rekao je dr Majkl Peluso, objavljeno je na "Research Square".
U trećem, pacijentu je dat lijek kako je propisano za liječenje akutne infekcije. Dok su mu se simptomi isprva poboljšali, vratili su se ubrzo nakon što je prestao da uzima lijek, a čovjek je kasnije razvio dugotrajni kovid.
"Postojalo je mnogo nade da će rana antivirusna terapija, pored sprječavanja teškog kovida, spriječiti i produženi kovid. I to bi moglo da bude tačno, ali ovaj slučaj ukazuje na to da to neće biti tačno 100 odsto vremena", rekao je Peluso .
Sva tri pacijenta, koji su bili u 40-im godinama i prethodno su bili vakcinisani protiv kovida-19, upisani su u UCSF dugo ispitivanje kovida poznato kao LIINC.
Slučajevi nisu konačni, ali nude tragove o produženom kovidu, loše shvaćenom stanju zbog kog se istraživači muče da pronađu moguće uzroke.
"To pruža dokaze da ovo zaista treba da proučimo uskoro, i to sistematski, što znači randomizovana ispitivanja“, rekao je Peluso.
On je rekao da bi tim UCSF želio da sprovede takvu studiju, ali da će za to biti potrebna finansijska sredstva od agencija kao što su Nacionalni instituti za zdravlje( NIH) i proizvođač lijekova.
Portparol Fajzera Kit Longlei rekao je da kompanija nema trenutno studije o produženom kovidu koje su u toku, ali da prati podatke iz tekućih kliničkih studija i dokaze iz stvarnog svijeta i da bi mogla dalje da istražuje problem.
"Zajedno, sada postoji dovoljno razloga za osmišljavanje i implementaciju prospektivnih kontrolisanih studija antivirusnih terapija, uključujući pakslovid“, rekao je dr Stiven Diks iz UCSF, koji je i jedan od autora ove studije.
Komentari