Ovo je Piculin drugi izvještaj o napretku zemlje otkako obavlja dužnost stalnog izvjestioca.
U izvještaju je još jednom izražena kontinuirana podrška evropskoj integraciji Crne Gore i njenim građanima koji u iznimno visokom postotku podržavaju članstvo u Evropskoj uniji.
Međutim, konstatovane su i sve prepreke napretku i sprovođenju reformi.
“Izvještaj je ujedno i izraz jedinstvenog stava proevropskih političkih grupa u Evropskom parlamentu o nedostacima koje treba ubrzano otklanjati, ali i nade da se nova vlada neće suočavati s problemima stare, što podrazumijeva njenu veću operativnost i kontinuiranu podršku Skupštine”, rekao je Picula.
Dodao je kako pregovaračka struktura duže vrijeme nije bila funkcionalna, a kako bi se napredak ostvario, potreban je kompletan i efikasan pregovarački tim.
S jedne strane, u Izvještaju je naglašena zabrinutost zbog stalnih političkih napetosti unutar izvršne i zakonodavne vlasti, nedostatnog napretka u reformi pravosuđa i zbog raširenosti korupcije – dvije ključne reforme za koje je potrebna zakonodavna potpora, kao i ograničen napredak u području slobode medija, u borbi protiv dezinformacija, govora mržnje, uznemiravanja na internetu, politički pristranog izvještivanja te stranog uticaja u crnogorskim medijima.
No s druge strane, pozdravljen je određeni napredak ostvaren u borbi protiv organizovanog kriminala i u međunarodnoj policijskoj saradnji i još važnije, kontinuirano i potpuno usklađivanje Crne Gore sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, među ostalim i sankcijama EU-a Rusiji, kao i njezino aktivno učestvovao u misijama i operacijama u okviru zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a.
Na kraju, izvještaj poziva na konstruktivan i uključiv politički dijalog uz predanost svih parlamentarnih stranaka kako bi se postigao napredak u ključnim reformama povezanima s EU-om te kako bi se umjesto bojkotovanja državnih institucija ojačalo njihovo funkcionisanje.
Komentari