Zaplijena i zamrzavanje imovine najteža je situacija za oligarhe koje je favorizovao Kremlj, a koji su se obogatili nakon raspada SSSR.
U Velikoj Britaniji više od 100 oligarha i njihovih porodica dobilo je "šamare" uslijed brojnih sankcija i ograničenja. SAD su sankcionisale 140, a Evropska unija više od 30 oligarha.
Britanski ministar saobraćaja Grant Šaps je rekao da je ovaj potez osmišljen da ih pogodi tamo gdje ih boli – uskraćuje im pristup "luksuznim igračkama". Britanska prijestonica je godinama nazivana "Londongrad" pošto je postajala raj za bogate Ruse koji tamo sklanjaju svoj novac, školuju djecu i vode parnice.
Ruskim oligarsima se sada oduzima ta dobrodošlica, piše Ekonomist. Na meti je i Roman Abramovič koji je "bio primoran" da stavi na prodaju fudbalski kljub Čelsi, koji je kupio 2003. godine.
"Ali djelovanje protiv tolikog broja ljudi u globalizovanoj ekonomiji je potpuno neistražena teritorija", rekao je istraživač Aleks Najs.
Apsolutna katastrofa
"Kada god se rat završi, dubok jaz između Zapada i Rusije će ostati, čak i iako se imovina samo zamrzne, a ne oduzme", dodao je on. Istakao je da se čini da nema izgleda da će ove sankcije biti ukinute.
U Moskvi, nezavisni ruski politički analitičar Konstantin Kolačov je rekao da bi Putinova "specijalna operacija" u Ukrajini mogla da traje godinama, pa čak i da bude proširena da bi ispunio njegov san o stvaranju ruske imperije.
"Ako je odluka na Ukrajini "oni ih nikada ne bi skinili sa liste sankcionisanih", rekao je on za AFP.
Nema sumnje da su sankcije ozbiljno pogodile oligarhe. Magazin Forbes je prošlog meseca uklonio 34 Rusa sa svoje godišnje liste milijardera.
"Rat je za njih apsolutna katastrofa", rekla je Elizabet Šimpfesl, profesorka sociologije na Univerzitetu Aston u Bermingemu u centralnoj Engleskoj i autorka knjige pod nazivom "Bogati Rusi".
Petr Aven, poznat po svojoj obimnoj kolekciji ruske umjetnosti, rekao je za list Financial Times da nije siguran da li mu je "dozvoljeno da ima čistača ili vozača" i da se suočio da protjerivanjem iz Ujedinjenog Kraljevstva. Njegov dugodišnji poslovni partner, Mihail Fridman je rekao Bloombergu da je u šoku. Mnogi ruski oligarsi imaju više državljanstava i ne žure nazad u Rusiju.
Zapad je bio baza u koju mogu da odu u svakom trenutku kada se plaše krivičnog gonjenja u Rusiji, rekao je Šimpfesl.
"Oligarsi se nikada nisu trudili da razviju rusku vladavinu prava", naveo je.
Sapunica
Obim ciljanih sredstava je zapanjujući. Vlada Velike Britanije procjenjuje da samo Abramovič vrijedi više od 11 milijardi dolara. Priča se da Abramovič ima nekoliko luksuznih jahti, od kojih su dvije usidrene u Turskoj, čime je izbjegao sankcije na njih.
Članice EU prijavile su zamrzavanje skoro 30 milijardi dolara ruske imovine, uključujući skoro sedam milijardi u jahtama, heliokoterima, imovini i umjetničkim djelima.
Vašington je saopštio da je sankcionisao ili blokirao brodove i avione vrijedne više od milijardu dolara.
Američki predsednik Džo Bajden predložio je trajne sankcije, rekavši da oligarsima ne treba dozvoliti da uživaju u luksuzu dok ukrajinska djeca umiru.
Na Fidziju policija je zaplijenila jahtu pod nazivom "Amadea" vrijedna oko 300 miliona dolara koju povezuju sa milijarderom Sulejmanom Kerimovim, a sve na zahtjev Vašingtona.
Slike zaplijenjenih jahti i zatvorenih vila Putinovih prijatelja također izazivaju frustracije u Rusiji.
"Obični Rusi vole da vide kako 'bogati takođe plaču", rekao je Kalačov, citirajući meksičku sapunicu koju su Rusi gledali početkom 1990-tih. Ono što nije jasno jeste da li sankcije utiču na odluke Moskve.
"Oni ne mogu da utiču na Putina, jer se sastaje sa poslovnim liderima samo da bi im rekao stvar", to nije dijalog, tvrdi Kalačov.
"Sankcije će nesumnjivo oslabiti sposobnost Rusije da se bori", dodao je Najs.
Komentari