On je istakao da je rat pogoršao nesigurnost po pitanju hrane u siromašnijim zemljama zbog naglog skoka cijena, prenosi BBC.
"Neke zemlje mogle bi se suočiti sa dugotrajnom gladi ukoliko se izvoz iz Ukrajine ne vrati na nivoe od prije rata", dodao je Gutereš.
Zbog konflikta odsječen je izvoz iz luka Ukrajine, koja je svojevremeno izvozila ogromne količine jestivog ulja, kao i pšenice i kukuruza.
To je izazvalo rast cijena hrane, koje su trenutno skoro 30 odsto veće nego u isto vrijeme prošle godine, prema UN.
Gutereš je upozorio da bi konflikt u Ukrajini, u kombinaciji sa posljedicama klimatskih promjena i pandemijom, mogao da gurne desetine miliona ljudi na ivicu gladi.
"Ima dovoljno hrane u našem svijetu sada ako djelujemo zajednički. Ali, ako danas ne riješimo ovaj problem, suočićemo se sljedećih mjeseci sa nestašicama hrane na globalnom nivou", kazao je Gutereš.
On je upozorio da je jedino efikasno rješenje za krizu povratak ukrajinske proizvodnje hrane, kao i đubriva koje proizvode Rusija i Bjelorusija, na globalno tržište.
Dodao je da je u intenzivnom kontaktu i sa Rusijom i sa Ukrajinom, kao i sa SAD i EU, u naporima da se izvoz hrane vrati na normalne nivoe.
"Složene bezbjednosne, ekonomske i finansijske implikacije zahtijevaju dobru volju na svim stranama", ukazao je Gutereš.
n1
Komentari