"Ovom ministarstvu nije odgovoreno na zahtjev za izručenje Svetozara Marovića. Ugovor između Crne Gore i Republike Srbije o izručenju, kao ni Evropska konvencija o ekstradiciji, ne propisuju rokove za odgovor na zahtjev za izručenje", navode iz Ministarstva pravde u odgovoru za "Dan".
Naime, američka vlada je 11. aprila uvela ekonomske sankcije Maroviću zbog, kako je saopšteno, destabilizujućeg i koruptivnog djelovanja u regionu. Već narednog dana Ministarstvo pravde uputilo je urgenciju kolegama iz Srbije u vezi sa molbom za izručenje Marovića, što je, kako su tada naveli, presedan. Tih dana i predsjednik države Milo Đukanović naveo je da Srbija treba da ispuni svoje obaveze i odgovori na očekivanje Crne Gore u slučaju izručivanja Marovića. Nakon takve izjave Đukanovića, Marović mu je uputio otvoreno pismo, upitavši ga da li ima stida.
"Srami se pred sobom kada nećeš pred onima koji ti i danas naivno vjeruju. Imaš ti, kažeš, razumijevanja za američke sankcije protiv mene, koga si nekad prijateljem zvao. Jesu li to oni Amerikanci koje si plaćao preko lobističkih grupa Soroša? Da li sam ja ili ti doveo Deripasku u Crnu Goru? Da li sam mu ja ili ti prodao zemlju od 500.000 kvadratnih metara sa pogledom na more po 10 eura preko Opštine Kotor u dogovoru sa Liberalima? Čineći danas većinom od DPS-a radikalno krilo liberala, po 10 eura, koju je on mojim seljanima plaćao stotinama eura i tako Crnu Goru oštetili za preko 100 miliona eura", dio je pisma Marovića.
Upravo na ovaj dio pisma Specijalno državno tužilaštvo odreagovalo je formiranjem predmeta, a sve u cilju provjere navoda o prodaji zemlje od 500.000 kvadratnih metara sa pogledom na more, ruskom oligarhu Olegu Deripaski, čime je državna kasa navodno oštećena za 100 miliona eura.
Upitao je Marović Đukanovića i ko je od njih dvojice potpisao svome sinu koncesiju za male hidrocentrale.
"Kada si mi govorio "nemoj, Sveto, da Miloš što radi sa državom", a tvoj Blažo može, i to sa tvojim potpisom. Kako te nije sramota pred Crnom Gorom?! Da vidimo šta imaš ti, a šta ja?!... Zovimo američke istražitelje, pošto im ti vjeruješ, da ispitaju i tako utvrde šta ima tvoj brat, a šta moj", piše, između ostalog, u pismu koje je Marović uputio Đukanoviću.
Tri zahtjeva od 2019. godine
Marović je uhapšen sredinom decembra 2015. u Podgorici, a nakon godinu je osuđen na zatvorsku kaznu od tri godine i 10 mjeseci po optužbi za korupciju. On je potom s tužilaštvom potpisao dva sporazuma o priznanju krivice, zbog prevare i zloupotrebe službenog položaja u nekoliko slučajeva u Opštini Budva. Crnogorske vlasti su 2017. godine raspisale Interpolovu crvenu potjernicu za Marovićem kako bi mogao da odsluži kaznu. Raspisivanjem potjernice, kako je tada saopšteno, stvoreni su svi pravni preduslovi da Svetozar Marović bude uhapšen u Srbiji i izručen Crnoj Gori. Ministarstvo pravde Crne Gore je potom 2019. godine poslalo zahtjev kolegama iz Srbije za izručenje Marovića, isti zahtjev je ponovljen krajem 2020. godine, ali odgovora nije bilo. Zahtjev je ponovio i bivši premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić tokom prve zvanične posjete Beogradu prvih dana novembra 2021. godine.
Komentari