Ovaj zakon je, kako su kazali iz te nevladine organizacije, ključni alat medija, nevladinog sektora i građana u borbi protiv korupcije, ali i kontroli rada vlasti.
"Predlog koji je uputila prethodna Vlada je sadržao veoma važna unapređenja vezana za pristup informacijama o imovini i prihodima javnih funkcionera, kao i druge norme koje bi omogućile pristup podacima na osnovu kojih se mogu otkriti neregularnosti. Međutim, prethodna Vlada je samo djelimično korigovala ograničenje pristupa podacima iz člana 1 koje je 2017. usvojeno na predlog poslanika DPS-a. Naime, na intervenciju tadašnje Agencije za nacionalnu bezbijednost i Ministarstva odbrane, zadržana je mogućnost da informacije od javnog značaja budu proglašene tajnom, bez bilo kakve sudske kontrole", istakli su iz MANS-a.
Te odredbe, dodaju, nisu u skladu ni sa našim Ustavom, a ni sa međunarodnim konvencijama.
"Zbog toga očekujemo da nova Vlada vrati rješenje iz prethodne verzije Zakona, prije ograničenja koja su uveli poslanici DPS-a. Podsjećamo da je Evropska komisija više puta ukazivala na značaj izmjena ovog zakona i ukidanja nelegitimnih ograničenja. Međutim, na izmjene ovog Zakona cekamo vec pet godina, a u međuvremenu su se promijenile tri Vlade koje su obećavale transparentan rad", rekli su iz MANS-a.
Nevladine organizacije, medijska udruženja i novinari, kako su naglasili, već godinama ukazuju na zloupotrebe ovog zakona i skrivanje podataka od ogromnog značaja za javnost, posebno dokumenata koja mogu otkriti korupciju.
"Zbog toga očekujemo da Vlada što prije usvoji izmjene ovog Zakona usklađene sa Ustavom i međunarodnim standardima i po hitnom postupku ih uputi u skupštinsku proceduru", poručili su iz MANS-a.
Komentari