Policajci su satjerani uza zid i došli su u poziciju da svoja prava traže na ulici, poručeno je danas sa protestnog skupa policijskih službenika pred zgradom Vlade, a Miodrag Begić, komandir stanice za obezbjeđenje diplomatsko-konzularnih predstavništava je kazao da će ukoliko Vlada ne ispuni njihove zahtjeve do naznačenih rokova, radikalizovati proteste u skladu sa zakonima, što podrazumijeva i štrajk pasivnim radom.
Okupljeni policajci od Vlade su tražili povećanje zarade u iznosu od deset odsto neto zarade kroz izmjenu Odluke o dodatku na zaradu kako bi se anuliralo smanjenje na osnovu brisanja beneficiranog radnog staža iz minulog rada sa rokom do 1. jula, što je i obećano nakon nedavnog sastanka potpredsjednika Vlade Raška Konjevića sa predstavnicima MUP-a, Uprave policije i Sindikata UP.
Policijski službenici takođe zahtijevaju da im se do 1. jula vrate iznosi koji su im, kako tvrde, oduzeti od posljednje dvije plate obračunom kojim nije obuhvaćen beneficirani radni staž, što je rezultiralo umanjenjem zarada u iznosima između 40 i 100 eura.
Rok do 1. septembra, kada se, kako je kazao Begić, očekuje priliv novca u budžet od turističke sezone, daju Vladi za povećanje plata od 20 odsto neto zarade zbog rasta cijena i povećanja troškova života. Begić je naglasio da plate policijskim službenicima nijesu povećavane od 2013. godine, dok su, sa druge strane, u prosvjeti i zdravstvu plate rasle nekoliko puta, a planiraju se i nova povećanja.
"Pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice prima oko 600 eura, sa noćnim satima, što je manja plata od čistačice u Kliničkom centru Crne Gore", kazao je Begić.
On je naveo da od Vlade zahtijevaju i vraćanje beneficiranog radnog staža svim policijskim službenicima, kao i dodjele otpremnina prilikom odlaska u penziju u iznosu od 12 neto zarada u mjesecu koji prethodi penziji.
Kao uslove za penziju traže 50 godina starosti i 30 godina penzijskog staža uz uvećanje od 30 odsto ili 40 godina penzijskog staža uz uvećanje od 30 odsto.
"Posljednjih godina policijska profesija je unižena. Bezuspješni su bili apeli užeg rukovodstva sindikalne organizacije da se glavno rukovodstvo okrene zaštiti svih zaposlenih i njihovih prava. Do toga nije došlo, a mi smo satjerani uza zid i došli smo u poziciju da svoja prava tražimo na ulici", kazao je Begić.
Prema njegovim riječima, na sastanku od prije nekoliko dana kod potpredsjednika Vlade Konjevića donekle im se izašlo u susret, ali ne u mjeri koju su tražili.
On je pozvao i glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića da uđe u prostorije Sindikata Uprave policije prije nego, kako je kazao, iz njih nestanu dokazi.
"Sindikat je radio za nekog drugog ko je njime gazdovao, a nebrigu sindikalne organizacije osjećaju pripadnici Uprave policije svakodnevno – kazao je on naglašavajući da im nije odgovoreno čak ni na zahtjeve za dodjelu uniformi shodno potrebama i vremenskim uslovima.
On je kazao da već godinama nedostaje priliv mladog kadra, da je veliki broj službenika, njih preko 1.000, stekao uslove za penzionisanje ove godine, te da će usljed činjenice da je plata prosječnog službenika oko 550 eura penzioni prosjek biti veoma mali.
"Ogromno je nezadovoljstvo među policijskim službenicima. Nećemo odustati od svojih zahtjeva za koji su naglašeni rokovi. Ukoliko se zahtjevi ne ispune do naznačenih rokova, mi ćemo preći u radikalnije proteste u skladu sa onim što nam zakoni dozvoljavaju, a to je štrajk koji podrazumijeva i pasivni rad, što nikome ne ide u prilog", poručio je on.
Nejedinstvo komande i državnog rukovodstva i odsustvo planova obilježilo događaje na Cetinju
Begić je govoreći o događajima na Cetinju iz septembra prošle godine kazao da su oni, u posljednjih 30 godina svakakvih dešavanja, bili vrhunac rizika.
"Hiljadu i po policajaca na Cetinju, dva dana i dvije noći, na jednom sendviču i jednoj boci vode, su sačuvali mir u Crnoj Gori. Na svakih 15 metara je postojala mogućnost da izbije građanski rat. Podijeljeno državno i političko rukovodstvo, nejedinstvo komande, odsustvo planova i nedostatak ideja, rezultiralo je time da su policijski službenici u momentu bili prepušteni sami sebi", kazao je Begić.
Prema njegovim riječima, Crnu Goru je spasilo jedinstvo običnog policajca, ne rukovodstva.
"Mi smo sačuvali mir, jer bi Crnom Gorom tekli potoci krvi i danas ne bi bili ođe niti mi, niti oni gore", kazao je Begić pokazujući na zgradu Vlade i dodajući „da bi bili po šumama i gledali se preko nišana“.
Pobjeda
Komentari