"Zajedničkom pozicijom EU definisano je ukupno 45 privremenih mjerila u poglavlju 23. Od tog broja, 18 mjerila je u oblasti pravosuđa, 14 u dijelu borbe protiv korupcije, 11 u dijelu temeljnih prava, jedno mjerilo se tiče saradnje s nevladinim organizacijama, dok je jedno mjerilo opšteg karaktera. Većina privremenih mjerila se odnosi na unapređenje zakonodavnog i institucionalnog okvira u skladu s evropskim standardima u oblastima koje pokrivaju poglavlja 23 i 24, dok je manji dio aktivnosti posvećen uspostavljanju početnog bilansa ostvarenih rezultata u oblastima od značaja", piše u tekstu plana.
Prema tekstu plana biće stvoreni preduslovi za kvalitetniji proces ocjenjivanja sudija i predsjednika sudova.
Jedno od evropskih mjerila je da Crna Gora efektivno demonstrira kapacitet sudova da nezavisno rješavaju slučajeve ratnih zločina u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom i sudskom praksom Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i preuzima efektivne mjere za bavljenje pitanjem nekažnjivosti, naročito kroz ubrzanje napretka u istragama i gonjenju.
"Razmotriti potrebu izmjene normativnog okvira u pravcu omogućavanja korišćenja dokaza koje je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju pribavio, u postupcima pred sudovima u Crnoj Gori i izvršiti neophodne izmjene", piše u tekstu plana za poglavlje 23.
Podsjećamo, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) bio je sud Ujedinjenih nacija koji se bavio ratnim zločinima počinjenim tokom sukoba na Balkanu 1990-ih godina.
RTCG
Komentari