"Istražna podrška će biti obezbijeđena pomoću opredijeljenih sredstava za promovisanje aktivnosti za borbu protiv droge. U tu svrhu, na zahtjev jednog od nadležnih organa, drugi nadležni organ će obezbijediti: potpune lične podatke o telefonskim pretplatnicima (fiksni ili mobilni telefonski brojevi subjekata pod istragom), izvod telefonskih brojeva zemlje strane molilje, u slučaju hapšenja sunarodnjaka prikupiti sve dokumente, fotografije i otiske prstiju, kako bi se obezbijedila potpuna identifikacija", navodi se u tekstu protokola.
Kako se ukazuje, međunarodne norme i standardi se moraju poštovati tokom razmjene fotografija i kompleta otisaka prstiju.
"U skladu sa svojim nacionalnim zakonodavstvom, na zahtjev nadležnog organa jedne strane, druga strana će razmotriti mogućnost da obavijesti pravosudni organ svoje zemlje, kako bi se pokrenula neposredna istraga unutar svoje zemlje, dok se ne dostavi posebni zahtjev za zajedničku pravnu pomoć", piše u tekstu protokola.
Kako se navodi u informaciji Vlade, svrha Protokola je jačanje saradnje, koordinacije i pružanje podrške istražnim aktivnostima koje se zajednički sprovode u borbi protiv trgovine opojnim drogama i hemijskim prekursorima.
"Imajući u vidu da su obje strane prepoznale potrebu za jačanjem istražne saradnje na tehničko-operativnom nivou sa ciljem pribavljanja dokaza za krivična djela koja podrazumijevaju opojne droge i hemijske prekursore, kao i za zapljenu droga i razbijanje transnacionalnih organizovanih kriminalnih grupa", naveli su iz crnogorske vlade.
Komentari