Socijalna radnica u NVO Juventas, Marija Mijović, rekla je da je cilj obuke veća vidljivost značaja unapređenja rada i pristupa u radu sa osobama koje koriste droge. Tokom obuke smo ukazali na dostupne servise, ali i na ono što nedostaje, kada je ova kategorija u riziku od socijalne isključenosti u pitanju“, rekla je Mijović.
Dodala je da je obuka akreditovana na pet godina i da će ponovo biti organizovana, kako bi veći broj stručnih radnika/ca i saradnika/ca unaprijedili svoja znanja i vještine kada je rad sa osobama koje koriste droge u pitanju.
Učesnica obuke, rukovoditeljka službe Dnevnog boravka u Centru „Ljubović“, Slavica Merdović, pojasnila je da ta ustanova pruža smještaj maloljetnicima koji su počinioci krivičnih djela, a neki od njih su i korisnici psihoaktivnih supstanci.
„Ovakve edukcije se ne organizuju često u sistemu socijalne i dječje zaštite, zbog toga je za nas jako važno da one postoje, jer kroz njih jačamo lične kompetencije, razvijamo vještine, znanje, a zatim pružamo bolje i adekvatnije usluge za naše korisnike i korisnice“, istakla je Merdović.
Predavač, doc. dr Andrej Kastelic, specijalista psihijatrije, kazao je da u Crnu Goru dolazi više od 20 godina, da je napravljen veliki napredak kada je riječ o reintegraciji bivših zatvorenika i onih koji koriste droge, ali da kao i svuda u svijetu nedostaje sveobuhvatna pomoć i dobra saradnja između medicinskog, socijalnog sistema i nevladinih organizacija.
.
Komentari