Mada se čini da je sa razvojem modernih sistema plaćanja dovoljno samo provući “plastiku”, gotovo sve manje zanatske radnje trguju samo za gotovinu.
Žarko Milisavljević, predsjednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, kaže da je “malim trgovcima jednostavno povoljnije da ne ulaze u slične finansijske aranžmane sa bankama, jer ovako svaka od njih uzima proviziju”.
- Jeste da su građani nekad na gubitku, moraju da trče do bankomata da bi podigli novac, ali, ukoliko kartice ušle u svaku radnju, i same usluge zanatlija bi bilo skuplje – dodaje on.
“Moderni” način plaćanja i veća preduzeća, samoinicijativno biraju. Tako, putnici koji pazare kartu za voz, mogu da je kupe “plastikom”, dok na Beogradskoj autobuskoj stanici primaju samo jednu vrstu kartica. Čak i plaćanje u pošti ima svoja organičenja. Komunalije ne mogu da se izmire direktno sa kartice, već građani prethodno moraju da podignu novac.
Samo gotovinu “vole” i gotovo sve državne ustanove, u kojima brojne usluge, prijave, doplate, uvjerenja ne mogu ni da se plate na licu mjesta, već korisnici moraju sa priznanicom u poštu. U domu zdravlja se participacija, na primer, plaća direktno, ali samo kešom. Tako je i za registraciju vozila.
Platne kartice uskoro bi trebalo da zažive u beogradskim taksijima. Do kraja godine će svih 530 vozila imati sistem za plaćanje karticom, kažu u Naksis taksija.
(Telegraf-rs / Izvor: Večernje novosti)