Đeljošaj kaže i kako ne razumije inferiornost pojedinih političkih struktura u Crnoj Gori, dok poražavajućim smatra strah od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
"To je ispod nivoa. Svakome treba ponuditi šansu da se promjeni. Mi smo članica NATO-a. Ne treba da imamo strah od bilo koga. Treba da se otvorimo za saradnju sa svima, a pogotovo sa komšijama", napisao je Đeljošaj na Tviteru.
Okosnicu Otvorenog Balkana, kako je rekao, činiće Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija - tri države članice NATO-a, uz veliku podršku SAD.
"Kosovo će, kao najmlađa država, takođe biti dio Otvorenog Balkana. To je, uz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, ukupno šest država. Otvoreni Balkan je zajednički projekat naših najznačajnijih međunarodnih partnera, a ja sam lično edukovan ne samo politički, da se svrstavam uz američke vrijednosti, bez izuzetaka", rekao je Đeljošaj.
Otvorenim Balkanom se, smatra on, stavlja tačka na međusobno priznanje Srbije i Kosova i zatvara se, kako je rekao, "najvažnije otvoreno pitanje između država Zapadnog Balkana".
"Crna Gora ne smije biti inferiorna u ovom procesu, nego kao članica NATO-a, iako mala zemlja, mora da bude među glavnim činiocima projekta. Ne razumijem inferiornost pojedinih političkih struktura u Crnoj Gori", kazao je on.
U Evropsku uniju (EU), smatra on, ne možemo da stignemo ako se ne otvorimo prema susjedima.
"Gledajmo u budućnost, a ne u prošlost. Treba da preuzmemo odgovornost, a ne da od svega i svačega pravimo nacionalnu temu. Želimo ekonomski razvoj i saradnju. Ko želi da ostane u devedesetima - srećno mu bilo. Ja to sigurno ne želim i neću", poručio je Đeljošaj.
Komentari