Poslanik DPS-a Ivan Mitrović pitaće ministra da li će se dvojezična nastava, u odjeljenjima u kojima je započeta, sprovesti do kraja osnovno školskog obrazovanja?
"Na ideju Ministarstva prosvjete tokom 2016/2017 godine, Vlada Crne Gore, odnosno resorno ministarstvo započelo je realizaciju pilot projekta, po kome se dio nastave u prvom razredu osnovne škole realizovao na engleskom jeziku. Od te 2016. godine do danas realizovano je nekoliko ciklusa obuka nastavnika kako razredne, tako i predmetne nastave za nastavu na engleskom jeziku. Školske 2017/2018. godine nastava po ovom modelu je realizovana u četiri razreda osnovne škole, 2018/2019. ukIjučeno je još četiri odjeljenja prvog razreda, pa je ukupno bilo osam odjeljenja u kojima je bila dvojezička nastava. Isti trend upisa djece po ovom programu je nastavljen i u narednim godinama, pa je takom 2019/2020. godini upisano još četiri odjeljenja, godinu kasnije još tri, dok je prethodne školske godine upisano pet odjeljenja. Znači da je u Crnoj Gori ove školske godine bilo ukupno 20 odjeljenja koja su ufiila po ovom modelu. Ova aktivnost Ministarstva prosvjete smatrana je značajnim iskorakom u osavremenjavanju i unaprjeđenju nastavnog procesa i obrazovnog sistema u cjelini. Da li će se kao takva i nastaviti u odjeljenjima u kojima je nastava započeta do kraja osnovno školskog obrazovanja", objasnio je Mitrović.
Poslanica Bošnjačke partije (BS) Kenana Strujić Harbić pitaće Vojinovića da li smatra da je kompletno školstvo dovedeno do ivice funkcionisanja i hoće li 43. Vlada i on kao resorni ministar preduzeti nešto da se počne raditi na saniranju štete koju je u Ministarstvu prosvjete načinila prethodna administracija?
"Imajući u vidu da je fokus rada Ministarstva prosvjete u poslednjih 17 mjeseci sveden isključivo na revanšižam, bespravne smjene direktora, zatim mobing i veoma malu uključenost inspekcija, mišljenja sam kao i mnogi građani i prosvjetni radnici da se sve radilo isključivo i samo na štetu djece i odraslih koji pohađaju obrazovne institucije", navela je Strujić Harbić u pitanju upućenom ministru Vojinoviću.
Ministar odbrane Raško Konjević odgovaraće danas u Skupštini na pitanja poslanika.
Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović - Stanković pitaće Konjevića koje je radnje Ministarsrtvo preduzelo na saniranju bezakonja prethodne ministarke Olivere Injac i vraćanja ukupnog sistema u okvire vladavine prava imajući u vidu da se radi o resoru izuzetno važnom i osjetljivom za kredibilitet Crne Gore kao članice NATO.
"Ministarstvo odbrane je za mandata prethodne ministarke bilo prepoznato po nizu nezakonitih radnji i odluka o čemu je javnost upoznata. Takođe, njen rad pratile su brojne optužbe o diskriminatornom ponašanju i progonu onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci", navela je Vuksanović-Stanković.
Poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Bošković pitaće Konjevića da li je Ministarstvo odbrane ponovilo prijedlog za povećanje našeg učešća u misiji KFOR prema Savjetu za odbranu i bezbjednost.
Bošković je naveo da se završetkom misije u Avganistanu otvorila potreba za povećanim učešćem u nekoj od postojećih misija i operacija, naviodeći da je, u skladu sa našim potrebama i resursima, misija na Kosovu najprihvatljivija.
Takođe, Boškovića zanima da li je odluka Vlade iz septembra 2019. godine i dalje na snazi o uspostavljanju vojno-strelišnog poligona na Sinjajevini. Ako nije, šta Ministarstvo odbrane i Vlada planiraju da urade u najkraćem roku da vojsci Crne Gore obezbijede mjesto za nesmetano vježbanje i gađanje.
Poslanik DF Dragan Bojović pita da li su Ministarstvo odbrane i Vlada Crne Gore odustali od izgradnje vojnih poligona na planini Sinjajevini s obzirom na to da "planina Sinjajevina, pored toga što ima izuzetne poljoprivredne i turističke potencijale, predstavlja ekološki veoma važno područje, u samom središtu naše države, od čijeg očuvanja u dobroj mjeri zavisi zaštita i održanje cjelokupnog ekosistema Crne Gore".
Poslanika DF-a Janka Milatovića interesuje da li je Vlada Crne Gore spremna da u narednim mjesecima organizuje ekshumaciju i dostojno sahranjivanje žrtava građanskog rata 1941 - 1945. godine, koje su, kako je rekao, hladnokrvno poubijane i bačene u jame u okolini Nikšića?
"Кao što je poznato, u građanskom ratu u Crnoj Gori 1941. - 1945, na raznim stranama, stradao je veliki broj ljudi. Gotovo osam decenija kasnije u Crnoj Gori i dalje imamo masovne grobnice u kojima su oni koji su likvidirani bez suđenja, kao klasni i politički neprijatelji. U okolini Nikšića, Gornjem Polju, Кrnovu i na još nekim lokacijama su jame u kojima se i danas nalaze posmrtni ostaci hiljade ljudi. Smatramo da bi ovo bio veoma važan potez Vlade, odnosno prvi korak u kontekstu suočavanja sa vlastitom prošlošću, što su već uradile sve druge države bivše SFRJ", kazao je Milatović u obrazloženju.
Poslanica DPS-a Daliborka Pejović pitaće Konjevića na koji način može riješiti problem školovanja kadeta na prestižnim specijalizovanim međunarodnim vojnim školama, s obzirom na to da je "postupak odabira u ranijim slučajevima bio najblaže rečeno nekredibilan”.
Poslanica DPS-a Lidija Kljajić pitaće dokle se stiglo sa projektom izgradnje kasarne u Andrijevici i dinamikom radova.
Izvor:Dnevno.me
Komentari