Nove optužbe na račun bjelopoljske policije na čelu sa Tončićem i Novovićem: Pojedinci u uniformi bahatim ponašanjem uzurpiraju ulaz
Izvor: Vijesti.me

Kršenje zakona pred vratima CB Bijelo Polje

Nove optužbe na račun bjelopoljske policije na čelu sa Tončićem i Novovićem: Pojedinci u uniformi bahatim ponašanjem uzurpiraju ulaz

Prema pisanju medija, na račun pripadnika bjelopoljske policije ponovo optužbe za bahato ponašanje, zloupotrebu uniforme i svojevrsno terorisanje zajednice čiju zaštitu bi trebalo da obezbjeđuju. Ovog puta, pojedinci iz policije na čijem su čelu Radovan Tončić i Veselin Novović optuženi su da bahato uzurpiraju prostor od susjedne zgrade Fonda PIO koja se nalazi uz zgradu Centra bezbjednosti Bijelo Polje. Podjetimo, ranije je grupa građana podnijela je krivična prijavu unutrašnjoj kontroli i tužilaštvu protiv načelnika policije Radovana Tončića, Veselina Novovića, Vladimira Konatara i Sloba Lukovića, zbog 26 nezakonitih pretresa i progona Crnogoraca, Bošnjaka-Muslimana na političkoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi, bez naloga suda, na svoju ruku, čime su počinili više krivičnih djela.Građani se pitaju da li će konačno reagovati ministar policije Filip Adžić i direktor Zoran Brđanin na zloupotrebe u svojim redovima.

Više pripadnika službenika Centra bezbjednosti u Bijelom Polju mjesecima se bahato ponaša, blokirajući privatnim automobilima ulaz i rampu Fonda PIO i Fonda zdravstva, koji se nalaze u susjednoj zgradi, tvrde u Fondu PIO, objavile su Vijesti.

”Zvuči nevjerovatno da lica u uniformama, koji su određeni da čuvaju javni red i mir, svojim bahaćenjem remete rad javnih ustanova, pružajući loš primjer građanima”, kazao je načelnik Fonda PIO Dragan Nedović Vijestima.

On rekao da je problem parkinga ispred zgrade koji je i u vlasništvu dva fonda, po prvi put kvalitetno riješen prije godinu i to poslije četvrt vijeka.

”Plac parking prostora koji je od prošle godine bio smetlište oduzetih vozila od strane MUP-a, uz svesrdnu pomoć načelnika CB Bijelo Polje Radovana Tončića i Parking servisa, uspjeli smo da očistimo i privedemo namjeni, nakon čega je postavljena rampa, jer nam je cilj da taj prostor koriste korisnici naših usluga, od kojih je veliki broj teško pokretan, i zaposleni”, kazao je Nedović.

”Uspomena” na ta vremena je, kaže Nedović, vozilo “golf 2”, koji desetak godina leži na parkingu, i koji nije uklonjen jer više niko i ne zna čiji je i od koga je oduzet.

Iz Fonda zdravstva su podsjetili da je u toku ocrtavanje parking prostora za lica sa posebnim potrebama, kako bi im omogućili nesmetan prilaz.

”U planu je da korisnici prije dolaska pozovu određeni broj telefona i da nesmetano mogu da koriste parking ili da vozilima priđu do ulaza”, kazao je Karalić, dodajući da i da je u toku izgradnja pokretne rampe za bezbjedniji prilaz zgradi.

Službenici Fonda napominju da je bahato ponašanje službenika Centra bezbjednosti svakodnevna pojava. Ističu da su im do sada oštećene dvije male rampe, za čiju popravku je utrošeno oko 300 eura.

”Centru bezbjednosti smo uputili dvije prijave, ali do sada nismo obaviješteni da li su vinovnici pronađeni. Mi ne tražimo izvještaj o oštećenju tuđe stvari, već o vinovniku oštećenja državne imovine, koja nam je povjerena na čuvanje”, kazao je Nedović.

U međuvremenu, pojašnjava on, Fond PIO je bio sklopio ugovor sa Parking servisom koji je bio preuzeo korišćenje i naplatu parkinga, međutim zainteresovanih vozača nije bilo, zbog čega je Parking servis vratio rampu koju je Fond otkupio.

Iz Uprave policije “Vijestima” su nezvanično saopštili da taj prostor službenici nekada koriste kada dolaze na otpremanja smjene, trenutno, i bez predugog zadrzavanja.

”Do sada nije bilo prigovora na ponašanje službenike policije, da su se bahato ponašali sa namjerom da bi eventualno ometu korisnike u korišćenju parkinga, a ukoliko bi bilo takvih slučajeva u narednom periodu preduzećemo sve potrebne zakonske mjere. Što se tiče prijava Fonda protiv NN učinilaca za oštećenje rampi, obaviješten je nadležni državni tužilac zbog krivičnog djela uništenje i oštećenje tuđe stvari”, kazali su iz UP.

Prijave protiv načelnika zbog maltretiranja, nezakonitih pretresa, diskrimacije, zastrašivanja, optužbe za etnićko čišćenje službe...

Podsjetimo, grupa građana Bijelog Polja podnijela je krivične prijave unutrašnjoj kontroli i tužilaštvu protiv načelnika policije Radovana Tončića, Veselina Novovića, Vladimira Konatara i Sloba Lukovića, zbog 26 nezakonitih pretresa i progona Crnogoraca, Bošnjaka-Muslimana na političkoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi, bez naloga suda, na svoju ruku, čime su počinili više krivičnih djela.

Građani su optužili policijske šefove da su se udružili na kriminalnoj, vjerskoj, nacionalnoj i političkoj osnovi, privativizovali policiju i vršili krivična djela, zloupotreba službenog položaja tako što su policijske uniforme koristili da vrše teror i progon crnogorskog, bosnjačkog - muslimanskog stanovništva, a sve to mimo znanja pretpostavljenih Ministra policije, kao i Direktora policije, nego su kako se sumnja, naređenja dobijali van granica Crne Gore i od pripadnika stranih službi koji su ih postavljali na policijske funkcije pa čak, kako se sumnja,i od pripadnika kriminalnih grupa iz Bijelog Polja, koje su htjele da idu i "zapale Cetinje i ubijaju Cetinjane".

Pored toga, grupa oštećenih građana je ukazala i da su  Radovan Tončić i njegov pomoćnik Veselin Novović organizovano, s predomišljajem u produžnom trajanju na štetu službenika policije Crnogoraca, Bošnjaka-Muslimana, prekršili Ustav Crne Gore, član 79, tačka 10, počinili krivično djelo povreda ravnopravnosti, diskriminacija, zloupotreba službenog položaja i druga krivična djela.

Ovo iz razloga što, a kako i Ustav Crne Gore nalaže, Crnogorci i Bošnjaci nijesu srazmjerno zastupljeni u bjelopoljskoj policiji i nema ih na rukovodećim pozicijama u bjelopoljskom CBu kojim slučajem se bavio i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori.

Grupa građana je optužila Tončića da je sproveo "etničko čišćenje u bjelopoljskoj policiji" diskriminišući Crnogorce, Bošnjake i Muslimane pri zapošljavanju, budući da nijesu procentualno zastupljeni u policiji i na rukovodećim pozicijama koliko im po Ustavu pripada, čineći tako da se osjećaju nesigurno. Ombudsman je uputio preporuku Upravi policije da u roku od 30 dana od dana prijema iste dostavi informaciju o radnjama i mjerama planiranim radi sprovođenja ustavnih i zakonskih načela u vezi sa implementacijom ove preporuke po kojoj načelnik Tončić nije postupio.

Takođe, optužbe građana odnosile su se i na tzv. kupljene diplome od strane pojedinaca u bjelopoljskoj policiji, koji su sa tim i takvim lažnim zvanjima postavljeni na određene pozicije a, kako tvrde oštećeni građani, u zamjenu za bezuslovnu poslušnost i sprovođenje naredbi koja nemaju utemeljenja u zakonu i predstavljuju kršenja ljudskih prava.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.