Đukanović: Pad Vlade usporio bi put ka EU, razgovaraćemo ka svima
Đukanović na Cetinju, Foto: RTCG

"Potpisivanje TU bi moglo produbiti podjele u Crnoj Gori"

Đukanović: Pad Vlade usporio bi put ka EU, razgovaraćemo ka svima

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da je Demokratska partija socijalista (DPS) svjesna da bi pad Vlade Crne Gore mogao da uspori proces evropskih integracija, ali da kao najjača parlamentarna stranka nemaju pravo da tolerišu rad vlade koja zanemaruje interese države Crne Gore.

On je nakon susreta s bugarskim kolegom Rumenom Radevom na Cetinju istakao da će u susret rješavanju političke krize razgovarati sa svima, te da nema zatvorenih vrata.

"Znamo ko su naši partneri koji su nam bliži u ostvarivanju političkih ciljeva. Ovo je sada pitanje izgradnje tehničkog partnerstva, kako bi realizovali političku namjeru, a to je delegitimisanje aktuelne vlade i definisanje scenarija kroz koji Crna Gora izlazi iz takvog stanja", rekao je Đukanović, javlja portal RTCG.

To je, kako je saopštio, "pitanje zajedničke odgovornosti za realizaciju jedne političke odluke", odnosno stvaranja pretpostavki za skoru organizaciju izbora kako bi "Crna Gora izašla iz ovog stanja", i došla do političke vlade koja će zemlju voditi naredne četiri godine.

Vladi prioritet bio Ugovor sa SPC

Đukanović je podsjetio i kako je prilikom pada prethodne vlade iznio ideju da se ide na prijevremene izbore, ali da je većina partija bila skeptična prema takvom scenariju.

"Pa se išlo u druga rješenja, prije svega aranžiranje nove vlade. Kazao sam da mi i ta ideja zvuči prihvatljiva, uz uslov da se ona posveti deblokadi pregovaračkog procesa. Nakon što se došlo do manjinske vlade tada sam u svojstvu lidera DPS-a kazao da smo spremni da je podržimo, uz uslov da njen prioritet bude deblokada pregovaračkog procesa kako bi dobili izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila. Tako je izabrana ova vlada koja je radila u prethodnih dva i po mjeseca, a onda se desio obrt u izboru njenih prioriteta", rekao je Đukanović.

Smatra kako se 43. Vlada Crne Gore opredijelila da joj prioitet bude potpisivanje Ugovora sa SPC.

To je, kako je ocijenio, bilo začuđujuće jer je EU agenda imala potencijal objedinjavanja na crnogorskoj političkoj sceni: "Dok ideja koja seže u kontroverzna pitanja naše istorije dodatno produbljuje razlike".

Kada su vidjeli tu tendenciju, navodi on, pokušali su da premijeru Dritanu Abazoviću skrenuo pažnju da je to loš zaokret, i da će to DPS navesti na preispitivanje podrške vladi.

Slijedi procesuiranje inicijative

"Upozorenje nije urodilo plodom. Naša ocjena je da su određena rješenja u Ugovoru sa SPC u suprotnosti sa vitalnim državnim ineresima Crne Gore. Svjesni smo da nam je u ovom momentu trebao fokus na EU agendu, svjesni smo i da pad vlade može usporiti taj proces, ali smo svjesni odgovornosti da kao najjača parlamentarna partija nemamo pravo na takve previde, da tolerišemo rad vlade koja zanemaruje interese Crne Gore", rekao je Đukanović.

Sada, kako je pojasnio, slijedi parlamentarno procesuiranje inicijative.

"Ustav nudi više mogućnosti, nudi izglasavanje nepovjernja vladi, skraćenje mandata parlamentu. Pričaćemo sa drugim parlamentarnim subjektima i vidjeti na kojem je scenariju moguć konsenzus", istakao je Đukanović.

Đukanović smatra i da je region vrednosno devastiran posljednjih nekoliko godina, te da je popustio euroentuzijazam: "To je šteta za Evropu".

Đukanović je bugaskom kolegi, između ostalog, rekao kako Crna Gora podršku Bugarske našoj zemlji putu evropskih integracija.

Realnom je, kako je rekao, ocijenio mogućnost za saradnju u oblasti turizma, budući da su Crna Gora i Bugarska turističke destinacije.

 

Sa druge strane, Radev je rekao kako je Crna Gora za Bugare prijateljska zemlja, ističući kako vjeruje da našu zemlju uskoro dočekati u evropskoj porodici.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.