Nije potrebno izmjeriti amplitudu reakcija da bi se razumio udar koji će izjava premijera Dritana Abazovića imati na crnogorski regionalni i međunarodni ugled, a on mora znati posljedice negiranja veze između zločina genocida i konkretne grupacije ljudi, ocijenila je za Pobjedu izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević.
Abazović je u ponedjeljak predvodio crnogorsku delegaciju u Potočarima i govorio na komemoraciji povodom obilježavanja 27 godina od genocida u Srebrenici. Tom prilikom, na mjestu najvećeg zločina na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata, ustvrdio je da „genocid nije počinjen nad Bošnjacima, nego ljudima, da genocid nijesu počinile vojske, nego politike, politike zla i prevara“.
Relativizacija
Relativizovanje genocida na mjestu na kojem je ove godine sahranjeno još 50 žrtava koje je zbog pripadanja bošnjačkom narodu ubila Vojska Republike Srpske izazvalo je burne reakcije crnogorske i bosansko-hercegovačke javnosti.
Pokušao je Abazović da „pojasni“ što je mislio i kazao: „Politike stvaraju sve, politike stvaraju zlo i politike ubijaju ljude, a vojske izvršavaju u ime politike... To nije opravdanje, ali moramo znati ko je stvarni krivac i naredbodavac. Naravno da postoji individualna odgovornost, ali je moja poruka bila jasna. Da svi moramo da radimo da marginalizujemo politike zla koje i dalje postoje i negdje tinjaju. Postojale su i neko ih gaji. Ako budu dobre politike, neće biti problema, ako budu politike zla, imaćemo negativan mir“.
Satima kasnije i nakon što su reagovale Majke Srebrenice, Memorijalni centar Srebrenica, Abazović se izvinio u objavi na Tviteru.
"Oprostite, Majke Srebrenice, na nejasno izrečenoj misli. Poznato je da svako djelo zavisi od svog cilja. Moj cilj je mir. Genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici da se nikad nikome ne ponovi", napisao je Abazović.
"Vjerujem da premijer Abazović mora znati posljedice negiranja veze između zločina genocida i konkretne grupacije ljudi, u ovom slučaju Bošnjaka, i teško je razumjeti kako je sebi dopustio izjavu koja je pravno neutemeljena, politički nekorektna i na ljudskoj ravni je karakteriše, a osobito što je izgovorena na mjestu na kojem je izgovorena, odsustvo empatije", naglasila je Uljarević za Pobjedu.
Odgovornost
Sa tog mjesta, istakla je ona, treba da se šalju poruke koje doprinose suočavanju sa prošlošću „zasnovanom na činjenicama i regionalnom pomirenju, a ne one koje izazivaju nelagodu i vrijeđaju žrtve i porodice žrtava“.
"Zločine su sprovodili ljudi koji su imali svoja imena i prezimena i koji za to treba da odgovaraju i veoma je opasna bilo kakva relativizacija koja treba da fokus zločina skloni i sa žrtve i sa počinilaca", kazala je Uljarević.
Postoji, dodala je, i šira odgovornost koja podrazumijeva i političku.
"Ali bi bilo primjerenije da je pitanje te odgovornosti premijer Abazović otvorio sa Aleksandrom Vučićem, predsjednikom Srbije, kojeg je nedavno posjetio, a koji je bio vatreni zagovornik politike koja je indukovala, između ostalog, i genocid u Srebrenici", rekla je sagovornica Pobjede.
Ukazala je da je, od obnove nezavisnosti, jedan od rijetkih pozitivnih aspekata ukupnog političkog upravljanja bila spoljna politika Crne Gore.
"Teško su se gradili dobri, prije svega regionalni odnosi, i taj status dobrog susjeda je i uticao da Crna Gora ima povoljniju poziciju u evropskim integracijama od drugih država okruženja", navela je Uljarević.
Smatra i da nije potrebno izmjeriti „amplitudu reakcija“ da bi se razumio udar koji će ovo imati na naš regionalni i međunarodni ugled.
"Već smo u prethodnoj vladi Zdravka Krivokapića imali ministra pravde koji je negirao genocid u Srebrenici i znamo kakvu je štetu to nanijelo i toj vladi i državi Crnoj Gori. Umjesto da to bude dodatna opomena, premijer od kojeg bi se to zaista najmanje moglo očekivati, imajući u vidu njegove dosadašnje stavove u oblasti tranzicione pravde, na mjestu genocida je relativizirao njegove razmjere"; naglasila je Uljarević.
Podsjetila je da je jedna od kritika evropskih partnera u procesu proširivanja bila da nije bilo sankcionisanja revizionističkih i ekstremističkih viđenja.
"Koja su podrijevala procese tranzicione pravde, suočavanja s prošlošću, a samim tim regionalnog pomirenja, toliko bitnog za razvoj i integraciju Zapadnog Balkana", rekla je Uljarević.
Nada se da će se najavljeni novi evropski pristup regionu držati principa nulte tolerancije ka ovim destruktivnim viđenjima, inače će se u suprotnom, kako kaže, regonalni problemi samo multiplikovati.
"U konkretnom slučaju, pretpostavljam da će reakcija na dešavanja biti suptilna i diplomatska, ali u pozadini očekujem promjenu tona na koketiranje crnogorskog premijera sa faktorima nestabilnosti u regionu", zaključila je Uljarević.
Ne kritikuje se država čiji supredstavnici poslije decenije teškeistrage došli da upute izvinjenje
Uljarević je navela i da je Abazović na komemoraciji imao još jednu kontroverznu izjavu „u formi nesmotrene kritike međunarodne zajednice, prije svega Holandije“.
On je na samom početku obraćanja kazao da je obilježavanje „samo sjećanje na ono koliko smo loši bili tada, ne samo oni koji su živjeli na ovim prostorima, nego i oni za koje se mislilo da su došli da pomognu, ali nisu ništa uspjeli da urade“.
Prethodno je ministarka odbrane Holandije Kajsa Olongren podsjetila da su mnoge od žrtava u julu 1995. godine pobjegle u UN-ovu sigurnu zonu u Srebrenici očekujući zaštitu od holandskih mirovnih snaga. Kazala je da je međunarodna zajednica u tome zakazala.
"Kao dio te zajednice, Vlada Holandije dijeli političku odgovornost, zbog toga vam upućujemo svoje duboko izvinjenje", poručila je Olongren.
Uljarević je ukazala da postoji utvrđen sistem kako region i međunarodna zajednica postepeno rješavaju traumatična iskustva.
"Ako je osjećao potrebu za kritikom tog sistema, onda ona sigurno nije smjela biti na tom mjestu ni tokom komemoracije. Naime, ne kritikuje se država, partnerska saveznička država, u trenutku kada su njeni predstavnici nakon decenija teške rasprave i istrage došli da upute izvinjenje za dešavanja od prije 27 godina", kategorična je Uljarević.
Izvor:Pobjeda
Komentari