Direktore zdravstvenih ustanova u većini slučajeva imenovala je bivša ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, koja je na ovoj funkciji bila od decembra 2020. do marta 2022.godine.
U pomenutom periodu, a nakon smjene višedecenijske vlasti DPS u Crnoj Gori, ustanove koje su dostavile podatke, zaposlile su ukupno 162 doktora, 189 medicinskih sestara i tehničara i 65 nemedicinskih radnika. Najveći broj ljekara i sestara primljen je u Kliničkom centru i Domu zdravlja Podgorica, 114 odnosno 79 izvršilaca.
Tužilaštvo u Pljevljima, po krivičnoj prijavi Alterantive Crna Gora, ispituje da li 54 medicinske sestre rade sa lažnim diplomama, dok je zbog sumnje da ih ima još u ostalim ustanovama, ministar zdravlja zatražio podatke o prekvalifikovanom medicinskom kadru.
Iz ustanova je "Danu" saopšteno da postoji veliki deficit medicinskog kadra, posebno pedijatara, ginekologa, internista, pulmologa i psihijatara. Ljekarima je od početka godine tri puta uvećana zarada preko programa "Evropa sad", Granskog kolektivnog ugovora i izmjenom zakona o zaradama u javnom sektoru za preko 500 eura, dok je medicinskim sestrama plata povećana za oko 150 eura.
Iz Kliničkog centra je "Danu" saopšteno da su od početka prošle godine do maja ove zaposlili 70 ljekara i 44 medicinske sestre.
"U posljednjih godinu, preokrenuo se trend zbog koga su cijelu deceniju ispaštali građani- ljekari više ne prelaze u privatni sektor već se vraćaju javnom zdravstvu. Konkretno, od 1. januara 2021. godine do sredine maja 2022. godine, u KCCG je zaposleno čak 70 doktora – kliničkih ljekara, specijalista i subspecijalista, a do kraja 2022. godine očekujemo još 20 specijalista i 15 subspecijalista. Zaposlene su i 44 medicinske sestre/tehničara", navode iz KCCG.
U Baru tvrde da im i dalje fali kadar
U Opštoj bolnici "Blažo Orlandić", u periodu od 1. januara 2021. godine do 15. jula 2022. godine, 49 zaposlenih zasnovalo je radni odnos. Od tog broja 32 lica su medicinskog kadra, a 17 nemedicinskog, potvrđeno je "Danu" iz te ustanove. Kako navode, zapošljeno je 12 ljekara (četiri ljekara specijaliste, dva doktora medicine i šest specijalizanata), jedan farmaceut, 15 medicinskih sestara/tehničara, jedan farmaceutski tehničar i tri laboranta. Što se tiče nemedicnskog kadara, primljeni su dva vozača, pet higijeničarki, četiri radnika na održavanju infrastrukture, jedan portir-telefonista, tri radnice na održavanju higijene u bolničkoj kuhinji i dva ekonomista. Inače, postoji nedostatak kadra iz oblasti ginekologije i akušerstva i pedijatrije.
Iz Doma zdravlja Podgorica je saopšteno "Danu" da je od 01.01.2021. godine u toj ustanovi zaposleno ukupno 32 ljekara i 47 medicinskih sestara.
"Angažovano je 28 doktora medicine, 1 oftalmolog, 2 radiologa, 1 specijalista psihijatrije i 47 medicinskih sestara za rad u timu sa izabranim doktorom, kao i medicinskih sestara za rad u Jedinici za patronažu. Deficit su 4 (četiri) izvršioca za radno mjesto: Izabrani doktor za odrasle, dok su deficit 2 (dva) ljekara specijaliste pedijatrije za radno mjesto: Izabrani doktor za djecu", kažu iz Doma zdravlja.
Dirketorica Doma zdravlja za Nikšić, Šavnik i Plužine dr Vera Bulatović kazala je "Danu" da je od januara prošle godine zaposleno 40 medicinskih i nemedicinskih radnika. Ona je kazala da je na toj funkciji od aprila prošle godine.
"Zaposleno je šest doktora (dva na neodređeno), 16 medicinskih sestara-tehničara (dvoje na neodređeno), četiri fizioterapeuta, jedna sekretarica, četiri vozača, jedan ložač, jedan domar i tri radnice na održavanju, po jedan sociolog, psiholog, diplomirani pravnik i referent. Tim ustanovama fali kadra. Nedostaje izabranih ljekara za odrasle, žene i za djecu, kao i specijalista psihijatrije ",ističe Bulatović.
Bulatović je navela da odlazak ljekara u druge zemlje nije samo problem Crne Gore, već je to "muka i mnogih evropskih država", a zbog boljih plata i uslova rada i iz zemalja mnogo bogatijih od naše odlaze doktori u Norvešku, Njemačku, Sloveniju.
"Takva situacija kod nas nikog ne bi smjela da čudi, budući da je tokom trodecenijske vladavine DPS-a zdravstvo sistematski razgrađivano, a ljekari ponižavani lošim zaradama i neadekvatnim uslovima rada. Prirodno je da su mnogi pokušali i uspjeli da van Nikšića i Crne Gore dobiju ono što zaslužuju – plate dostojne čovjeka i dužno poštovanje", naglasila je dr Bulatović.
U Specijalnoj bolnici za plućne bolesti "Dr Jovan Bulajić" u Brezoviku kažu da, shodno Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, nema nedostajućeg kadra.
U četiri javne zdravstvene ustanove na području kotorske opštine, u minulih godinu i po, uposleno je ukupno 101 novi radnik.
Najviše novozaposlenih od januara 2021. godine do danas je u Specijalnoj bolnici za psihijatriju "Dobrota" Kotor, i to njih 44, slijedi risanska Specijalna bolnica gdje je novih radnika 35, u Opštoj bolnici Kotor u istom periodu zaposleno je 12, a u Domu zdravlja Kotor 10 novih radnika.
Ističući da ustanovi nedostaje medicinski kadar, direktor Specijalne bolnice za psihijatriju "Dobrota" dr Aleksandar Mačić precizira da je od ukupno 44 zaposlena nova radnika u minulih godinu i po, njih 7 zaposleno na određeno vrijeme do 12 mjeseci.
Po podacima Specijalne bolnice za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju "Vaso Ćuković" Risan, u toj javnoj zdravstvenoj ustanovi je od januara prošle godine do danas uposleno ukupno 35 novih radnika i to: 7 ljekara, 2 dipl. spec. primijenjene fizijatrije, 14 medicinskih sestara/tehničara, 8 KV radnika – zaštitari i vozač, te 4 NK radnika, spremačice i servirke.
Direktor bolnice u Kotoru dr Davor Kumburović kazao je za "Dan" da im od medicinskog kadra nedostaju ginekološko- akušerske sestre, a što se tiče nemedicinskog kadra- radnice na održavanju higijene.
Direktor u Opštoj bolnici Bijelo Polje Kenan Erović kazao je za "Dan" da je od početka prošle godine pet ljekara primljeno u radni odnos.
"Tri medicinske sestre sa visokom stručnom spremom i sedam medicinskih sestara sa srednjom medicinskom školom, i pet nemedicinskog kadra je takođe primljeno", kaže Erović.
U zdravstvenoj ustanovi Dom zdravlja Mojkovac, od početka prošle godine angažovano je šest zdravstvenih radnika. Od njih šestoro, diplomirani psiholog, radi na određeno vrijeme, radi obavljanja pripravničkog staža.
"Na neodređeno vrijeme su zaposlene dvije medicinske sestre/tehničar, laboratorijski tehničar, vozač u timu izabranog doktora i higijeničarka", kaže dr Miloje Zejak, spec.pedijatar, direktor Doma zdravlja.
Prema njegovim riječima, imaju deficit kadra, nedostaju jedan specijalista pedijatrije, dva specijalista interne medicine i po jedan specijalista ginekologije i akušerstva, radiologije i kliničke biohemije.
Uz ogroman trud, menadžment bjelopoljskog Doma zdravlja, angažovao je doktora specijalistu opšte medicine, koja je inače radila u Beogradu.
"Nedostaju nam četiri ljekara za odrasle, tri izabrana za djecu (dvoje je već na specijalizaciji), kao i dva ljekara za žene (jedan na specijalizaciji). Nedostajeu i jedan internista (na specijalizaciji je), jedan psihijatar, dva pneumoftiziologa i pulmologa", kaže dr Mirjana Varagić, direktorica Doma zdravlja.
Od početka prošle godine, u Dom zdravlja Kolašin, pa sve do jula ove godine zaposleno je sedam lica. To je za "Dan" potvrdio direktor ove zdravstvene ustanove Milan Marković.
"Od toga broja novozaposlenih u radni odnos smo primili dva ljekara. Jednog za izabranog doktora za odrasle a drugog za specijalizaciju za ginekologiju i akušerstvo. Primljen je i jedan rendgen tehničar, dva diplomirana ekonomista, jedan vozač za tim izabranog doktora i jedna higijeničarka. Kad je u pitanju nedostatak kadra, prije svega potreba je naša za oftamologom i specijalistom medicine rada", kaže dr Marković.
U rožajskom Domu zdravlja kažu da je u naznačenom periodu, uz saglasnost resornog Ministarstva, angažovano ukupno 19 radnika, od čega su četiri stalno upošljena, dok su ostali zaposleni radili na određeno vrijeme, te da su im nakon isteka ugovora uručena rješenja o otkazu, kazala je direktorica Nevzeta Kurpejović Pepić.
Iz Beranske bolnice je saošteno da je u radni odnos primljeno šest medicinskih sestara, kao i tri ljekara na specijalizaciju.
Prema riječima Dušana Jelovca, pravnika Doma zdravlja u Herceg Novom, od 1.januara. 2022.godine, u toj ustanovi radni odnos na neodređeno ili određeno vrijeme je zasnovalo 19 radnika.
U cetinjskoj bolnici "Danilo prvi", za godinu i po zaposlili su dva ljekara i dvije medicinske sestre, saopšteno je iz te ustanove.
Izvor: Dan
Komentari