To se ističe u mišljenju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, koji je ispitivao da li škole imaju ove planove, a povodom nedavnih prijetnji bombama.
Podsjećaju, na adrese više obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori, tokom aprila je upućen mejl prijeteće sadržine o postavljenim eksplozivnim napravama – bombama u tim ustanovama. Učenici i zaposleni su evakuisani, a prostor u školi i oko škola, obezbjeđivala je policija.
Među školama kojima je bio upućen mail je bila i podgorička Gimnazija.
Savjet roditelja ove škole je početkom maja dobio informaciju da škola ne posjeduje Plan evakuacije i spašavanja, što je kod njih izazvalo čuđenje. Zbog toga su uputili inicijativu novom ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću sa zahtjevom da se odmah i u najkraćem roku uradi Plan evakuacije i spašavanja za Gimnaziju. Njihov plan je bio da svaki učenik uplati po dva eura za donaciju za izradu ovog plana.
Međutim, Ministarstvo prosvjete nije dalo saglasnost na zahtjev Savjeta roditelja, samim tim ni na participaciju u troškovima izrade navedenog plana.
“Ministarstvo prosvjete podnijelo je inicijativu za planiranje sredstava Budžetom Crne Gore za izradu Plana zaštite i spašavanja, što čini značajna sredstva za jednu vaspitno obrazovnu ustanovu”, navodi se u mišljenju.
Zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković ukazuje da je neophodno da sve obrazovno-vaspitne ustanove (škole, vrtići, resursni centri, domovi učenika) posjeduju planove za evakuaciju djece i zaposlenih u slučajevima opasnosti.
“Veliki je broj opasnosti koji se mogu desiti i dovesti do posljedica: zemljotresi; udari groma; jaki olujni vjetrovi; poplave, koje mogu izazvati poplavljenje prizemnih građevina, prekid energetskih instalacija; požar, koji može izazvati široke posljedice; eksplozije; tehnološki poremećaji i ostali vanredni događaji poput diverzije, ratnih dejstava, terorizma i sl. Nesporno je da u situacijama kada postoji opasnost po bezbjednost djece, (bilo koja opasnosti da prijeti), nadležno rukovodstvo, direktori ili ovlašćeno lica, dužni su da odmah obavijeste Upravu policije, Ministarstvo prosvjete, i da bez odlaganja, ne čekajući dolazak policije, shodno planu evakuacije izvrši evakuaciju objekta i u tom slučaju se učenici i naravno, evakuišu iz objekta”, ukazuje Mijušković.
Zaštitnik podsjeća da Shodno Zakonu o zaštiti i spašavanju, jedna od preventivnih aktivnosti i postupanja za zaštitu i spašavanje je i izrada planova za zaštitu i spašavanje.
“Stoga je neophodno da sve obrazovno-vaspitne ustanove imaju planove evakuacije i uputstva za postupanje u slučaju opasnosti, kako od požara tako i ostalih nepredviđenih i vanrednih događaja (diverzija, ratna dejstva, terorizam i sl.). Upustvo bi propisalo način postupanja u slučajevima opasnosti, način izvođenja evakuacije (puteve evakuacije), imena zaposlenih koji će voditi evakuaciju mjesta na koja će se zaposleni evakuisati, oprema za evakuaciju, odgovorna lica za djecu sa smetnjama u razvoju (koja nemaju asistenta u nastavi) i sl”, navodi Mijušković.
Zapaža se da plan evakuacije koji je dostavila škola OŠ “21 maj“ Podgorica, je u stvari samo šema evakuacije i ne radi se o planu – dokumentu u kojem se navodi na koji način se vrši evakuacija, etape evakuacije, određeni parametri za proračun, brzina evakuacija i slično.
“Takođe JU Gimnazija „Slobodan Škerović“ u Podgorici, koja ima više od 2000 učenika, ne posjeduje Plan evakuacije. Mišljenja smo da plan evakuacije ustanova treba i praktično provjeriti (pokazna vježba) kako bi se u slučaju potrebe efikasnije sproveo i kako bi se provjerila spremnost i obučenost zaposlenih i učenika prilikom evakuacije”, ukazuje Mijušković.
Zaštitnik podsjeća na dobar primjer u Osnovnoj školi „Olga Golović“ Nikšić (2019), kada je u okviru Projekta Otporne zajednice koji je finansiralo Ministarstvo unutrašnjih poslova, uspješno sprovedena pokazna vježba evakuacije i spasavanja učenika, nastavnika i ostalog osoblja u slučaju nastanka vanredne situacije u školi.
Zaštitnik poziva da sve uprave obrazovno-vaspitnih ustanova preduzmu radnje i mjere kako bi doprinijele izgradnji obrazovnog sistema što je moguće otpornijeg na krizu i potencijalnu opasnost.
Izvor: Cdm
Komentari