"Naše oružane snage su spremne da odgovore na bilo koju krizu, a za odvraćanje nuklearnog rata naše nacije takođe je u potpunosti spremno da mobilizuje svoju apsolutnu snagu“, rekao je sjevernokorejski lider.
Ova Kimova objava uslijedila je nakon što su zvaničnici Seula i Vašingtona rekli da je Pjongjang dovršio pripreme za izvođenje svog prvog nuklearnog testa od 2017. godine.
Kim je u govoru naveo da Vašington nastavlja s "opasnim, nezakonitim neprijateljskim djelima“ s Južnom Korejom protiv Sjevera i nastoji da opravda svoje ponašanje "demonizacijom“ zemlje.
Sjeverna Koreja već dugo optužuje Sjedinjene Države za dvostruke standarde u pogledu vojnih aktivnosti i sprovođenje neprijateljske politike prema Pjongjangu, uz isticanje da to onemogućava ponovno pokretanje pregovora usmjerenih na ukidanje nuklearnog i raketnog programa u zamjenu za ublažavanje sankcija.
"Dvostruki čin Sjedinjenih Država, koji prikazuje sve rutinske akcije naših oružanih snaga kao ‘provokaciju’ i ‘prijetnju’ dok održava velike zajedničke vojne vježbe koje ozbiljno prijete našoj bezbjednosti, je pljačka“, rekao je Kim i dodao da to dovodi bilateralne odnose do tačke u kojoj je teško vratiti se nazad.
Kim je u svom govoru po prvi put osudio novog južnokorejskog konzervativnog predsednika Jun Suk Jeola, optuživši ga da prijeti bezbjednosti i pravu Pjongjanga na samoodbranu.
Godišnjica završetka Korejskog rata u Sjevernoj koreji se obilježava kao državni praznik.
Rat na Korejskom poluostrvu počeo je 25. juna 1950. godine, a završio se 27. jula 1953. godine. Koalicija 17 zemalja koju su predvodile SAD borila se na strani Seula protiv Pjongjanga, koji je imao podršku Kine i bivšeg SSSR-a.
Borbe su okončane potpisivanjem Sporazuma o primirju u Demilitarizovanoj zoni između Južne i Sjeverne Koreje. Mirovni sporazum do danas nije zvanično potpisan, tako da su Seul i Pjongjang praktično i dalje u ratu.
Komentari