"Rast potrošačkih cijena u 19 zemalja eurozone, iskazan harmonizovanim indeksom potrošačkih cijena (HICP), u julu je na godišnjem nivou snažno ubrzao na 8,9 odsto, s junskih 8,6 odsto", saopšteno je iz Eurostata.
Glavni razlog snažnog ubrzanja i dalje je skok cijena energije, podržan ratom u Ukrajini i sankcijama Rusiji zbog invazije na susjednu zemlju, te neizvjesnostima u vezi sa snabdijevanjem gasom, prenosi Hina.
Cijene energije u julu su u eurozoni bile 39,7 odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu, nakon rasta u junu od 42 odsto.
Izrazito i dalje rastu cijene hrane, pa su tako u julu bile 11 odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu, a u gotovo istom procentu uvećane su i mjesec ranije.
Kada se isključe vrlo promjenjive cijene energije i hrane, godišnja inflacija ubrzala je na pet odsto u julu, sa 4,6 odsto u mjesecu ranije.
Najviše godišnje stope inflacije u julu su zabilježile baltičke zemlje, a najvišu je ponovno imala Estonija, od 22,7 odsto. U Letoniji i Litvaniji dostižu 21 odsto odnosno 20,8 odsto.
Polovina zemalja u eurozoni ima dvocifrene godišnje stope inflacije, a u rasponu od deset do 20 odsto najvišu bilježi Slovačka, od 12,8 odsto.
Blizu su i Slovenija, Holandija i Grčka, s inflacijom od oko 11,6 odsto.
Inflaciju nižu od deset odsto imaju Irska od 9,6 odsto i Portugalija od 9,4 odsto. Slijede Luksemburg i Austrija, s rastom potrošačkih cijena od 9,3 odsto na godišnjem nivou.
Njemačka i Italija, prva i treća po veličini ekonomija, bilježe inflaciju od 8,5 odsto odnosno 8,4 odsto.
Najnižu inflaciju ima Malta, od 6,5 odsto.
Izvor: Agencije
Komentari