Međutim, prema istraživanjima Univerzitetske bolnice u Cirihu, bivši pušači ne jedu više nego obično, pa to nije razlog gojenja.
Profesor Gerhard Rogler kaže da je s kolegama pronašao moguće objašnjenje – promjenu u kombinaciji bakterija u crijevima.
U njihovoj studiji objavljenoj u žurnalu PLoS One otkrili su da kada neka osoba prestane da puši, mijenja se bakterijski sastav u njihovim crijevima i više podsjeća na onaj kakav imaju gojazne osobe.
I “novopečeni” nepušači i gojazne osobe imaju više bakterija tipa Proteobacteria i Bacteroidetes, kaže Rogler.
Ovi mikroorganizmi navodno mnogo efikasnije koriste energiju i razlažu vlakna, zbog čega se više hrane pretvara u masnoće, nego što se izluči.
Istraživači su ispitali pet nepušača, pet pušača i pet osoba koje su ostavile cigarete nedjelju dana prije početka studije.
U biodiverzitetu bakterija kod pušača i nepušača nije bilo velikih razlika. Međutim, kod onih koji su tek prestali da puše, bilo je više Proteobacteria i Bacteroidetesa, pokazalo je istraživanje.
Tokom perioda proučavanja, osobe koje su prestale da puše dobile su u prosjeku 2,2 kilograma, iako su tvrdile da nijesu promijenile navike u ishrani.
“Niko ne vjeruje ljudima koji prestanu da puše i tvrde da isto jedu, a goje se. Možda u tome ima istine”, kaće Rogler koji dodaje da na ovu temu planira studiju većeg obima. (CDM)