Zahvaljujući njihovom ogromnom požrtvovanju, ali i znanju i iskustvu, do sada su uspijevali da spasu ono što je najvažnije – ljudske živote, ali i kuće i naselja, ističu iz Ministarstva odbrane.
U Baru jutros, kao i cijelu prethodnu noć i poslije podne, kada je požar izbio iznad Crveme plaže, brzo se šireći na sve strane, duva jaki vjetar promjenljivog smjera, što veoma otežava rad svim letjelicama, a posebno helikopterima.
Konfiguracija našeg terena takođe je poseban izazov, zbog visokih i strmih brdskih i planinskih litica - ističu iz MO.
Juče u Baru u gašenju požara bilo je uključeno i 12 pripadnika Mornarice sa tri cistijerne.
Od 18. jula, kada su imali prvi intervenciju, a zaključno sa jučerašnjim danom, 10. avgustom, dva helikoptera Vojska Crne Gore osposobljena za gašenja, napravila su ukupno 118 letova i 150 sati naleta.
Za to je vrijeme izbačeno više od 921 hiljada litara vode.
Svakodnevno je angažovano do 10 lica, pripadnika Vojske Crne Gore, pilota, tehničara i pomoćnog osoblja.
Naši vojni piloti u stalnoj su pripravnosti, rade i po više od deset sati dnevno, bez slobodnih dana i odmora, od ranih jutarnjih sati pripravni za prvi poziv koji će im stići toga dana. Sprečavaju da vatra uđe u nacionalne parkove, da sagore stare vile u Perastu, čuvaju imovinu i ljude.
Oni su ovoga ljeta prva adresa na koju se obrate vatrogasci i službe zaštite i spašavanja. Više puta su tokom gašenja požara spašavali i evakuisali povrijeđene planinare i turiste.
Ovoga ljeta na žalost, imaju i previše situacija u kojima su pokazali na koji se način štite i brane država i njeni građani, kako se pomažu civilne institucije, što je jedna od misija Vojske Crne Gore.
Komentari