Napada bilo i danas, dio računara državnih službenika izolovan

Napada bilo i danas, dio računara državnih službenika izolovan

Vladini serveri i danas su bili meta sajber napada ali su oni, kako poručuju nadležni, neutralizovani. Kažu da su podaci građana bezbjedni ali upozoravaju da se ne nazire kraj ovim napadima. Još nijesu pozati ni motivi ali ni posljedice, poručuju zvaničnici.

Zbog sajber napada ni danas nije bilo moguće pristupiti vladinim sajtovima. Iz Ministarstva javne uprave poručuju da su njihovi podaci građana bezbjedni, te da nije učinjena trajna šteta informatičkoj infrastrukturi države.

Kako je rekao Dušan Polović iz Ministarstva javne uprave, hermetički su zatvorili državnu upravu i ona nije dostupna spolja.

"I ne možemo biti spolja napadani a posljedice još utvrđujemo. Ono što je prioritet jeste da su sigurni podaci građana, a šteta se još utvrđuje", kazao je Polović.

Zasad je poznato da su kompromitovani podaci na računarima državnih službenika, kaže on.

"Sada utvrđujemo koji je stepen kompromitacije, mi smo, naravno, izlovali te računare kako bi spriječili dalju kompromitaciju državnih organa", naveo je Polović. 

Najava da bi se na meti hakera mogao naći elektroprenosni sistem i vodovodi navela je zaposlene u Elektroprivredi na prelazak na manuelno upravljanje postrojenjima. Iz te kompanije poručuju da budno prate izloženost sistema napadima.

Kako kaže predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović, energetski sektor u Crnoj Gori je stabilan a elektrane rade bez problema.

"Takođe u domenu našeg IT reagovali smo na način što smo obezbijedili sigurnost naših podataka", naglasio je Đukanović.

Iz Ministarstva javne uprave pozdravljaju reakciju Elektroprivrede, budući da starhuju da napad nije na vrhuncu.

"Bojimo se da ovo nije kraj i da ovo nije najveći pik napada. Naravno, to ne znači da treba da paničimo. Formiran je operatvni tim, sve institucije rade na napadu", kaže Polović. 

A iako nisu poznate posljedice, akteri i motivi napada tehnike jesu, kaže za TVCG naučni istraživač u francuskom institutu Inria Mališa Vučinić.

"Rensowere šifruje podatke na računaru i traži finansijsku nadoknadu da bi podaci bili vraćeni. Što se ddos napada tiče on onemogućava pristup vladinim servisima to jest,  svim servisima koji koriste gov.me domen za vrijeme trajanja napada", smatra Vučinić. 

Već sada se može naslutiti cilj napada i kako dolazi do gubitka podataka.

Vučinič kaže da ukoliko nisu bili redovno podaci duplirani oni će biti izgubljeni i neće ih biti moguće povratiti.

"Moje mišljenje je da je osnovni cilj napada onemogućivanje redovnog odvijanja servisa iz infrastrukture Vlade Crne Gore", rekao je Vučinić.

Važna poruka za kraj je - od hakera se možemo zaštititi ukoliko ne otvaramo mejlove nepoznatih pošiljaoca, te redovno održavamo operativne i antivirusne sisteme.  

Izvor: RTCG

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.