„Evroprajd, koji podrazumijeva brojne događaje, jeste prilika za unapređenje prava LGBTI zajednice i punu primjenu antidiskriminacione agende, koja je definisana u izmenjenom Zakonu o zabrani diskriminacije iz 2021. godine“, istakla je u saopštenju za javnost Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka UN u Srbiji.
Ona je dodala da je Evroprajd takođe prilika da se „promovišu temelji snažnog i progresivnog društva, zasnovanog na socijalnoj pravičnosti, jednakom pristupu svim pravima, solidarnosti, prijateljstvu i ljubavi“.
„Takva zabrana bi takođe mogla predstavljatikršenje prava na slobodu okupljanja zagarantovanog Ustavom Srbije, a imajući u vidu prethodne odluke Ustavnog suda Srbije iz ranijih godina. Bilo bi protivno privrženosti Srbije međunarodnim standardima ljudskih prava, uključujući Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima UN i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima“, navela je Žakob.
Ona je istakla da je važno zaštititi dostojanstvo svih ljudi i garantovati ravnopravnost svih građana i građanki, u zakonima i praksi.
„Ujedinjene nacije su zabrinute zbog višestrukog podsticanja na mržnju i nasilje od strane male manjine glasnih pojedinaca i grupa, koje se dešavalo u posljednjih nekoliko nedjelja. Hajde da okupimo ljude, a ne da ih razdvajamo. UN u Srbiji će nastaviti da rade sa LGBTI zajednicom i našim partnerima na izgradnji bolje budućnosti za sve u kojoj su svi slobodni i jednaki“, zaključila je zvaničnica UN.
Izvor: FoNet/ Autonomija
Komentari