Srednjovjekovne svečanosti u Velikom Taboru
Srednjovjekovne svečanosti

Najstariji očuvani srednjovjekovni grad

Srednjovjekovne svečanosti u Velikom Taboru

Ovim programom oživjet ćemo vrijeme srednjovjekovlja, vrijeme u kojem su nesrećnu Veroniku Desinićku optužili da je vještica koja je začarala grofa Celjskog i koja je prema legendi zazidana upravo ovdje u Velikom Taboru

Dvor Veliki Tabor, naš najstariji očuvani srednjovjekovni grad, spomenik kulture najviše nulte kategorije, pripremio je za sve svoje velike i male, nove i stare prijatelje, koji mu se uvijek nanovo vraćaju, zanimljiv i raznovrsan program. Ovim programom oživjet ćemo vrijeme srednjovjekovlja, vrijeme u kojem su nesrećnu Veroniku Desinićku optužili da je vještica koja je začarala grofa Celjskog i koja je prema legendi zazidana upravo ovdje u Velikom Taboru. Želja nam je da dolaskom u Veliki Tabor naši posjetioci osjete oživljeni duh prošlosti kroz oživljene istorijske scene u kojima mogu i sami sudjelovati a sve s ciljem neponovljivog doživljaja Velikog Tabora kao jednog od najprepoznatljivijih simbola ne samo Hrvatskog zagorja već i cijele kontinentalne regije.

U pohode Velikom Taboru dolazi sam kralj Žiga sa svojom dvorskom svitom, vitezovima i dvorskim damama . Posjetioci će moći uživati u živopisnim borbama vitezova ali i pogledati kako se nekada davno obračunavalo sa vješticama. Interaktivnim muzejskim radionicama, u kojima će moći učestvovati i sami posjetioci prezentirati će se vrste i način izrade srednjovjekovnog oružje i zaštitne opreme (srednjovjekovni luk i strijela,mačevi, panciri) . Isto tako posjetioci će moći pogledati srednjovjekovne sprave za mučenje kao i inscenaciju, javnu osudu „tata“ – lopova kojeg su uhvatili u krađi.

Svi koji žele izraditi grb svoje poprodice ili svoj lični grb mogu se prijaviti i učestvovati u Heraldičkoj radionici tokom koje će upoznati grbove nekih naših plemićkih porodica kao i pravila njihove izrade. Djeca će moći sama sagraditi stari grad poput Velikog Tabora ili pak vlastitu krunu. Za najmlađe smo priredili lutkarske predstave „VeornikaDesinićka“ u izvođenju srednjovjekovnog putujućeg pozorišta „Ioculatori“. Pored vitezova „Družbe zlatnog kaleža“ i kostimiranih dvorskih dama u programu koji traje od 13,00 do 18,00 sati sudjeluju i Plesna družba „Veronika Desinićka“ sa renesansnim plesovima te Kuburaško društvo „Desinićka kubura“. Svake subote slijedi i poneko muzičko iznenađenje. Uz razgledanje starih vještina i zanata posjetioci će moći probati domaće kolače te vina domaćih vinara.

(Izvor:Večernji list)