"Neki podaci govore da je tada Duklja imala oko 10.000 stanovnika, što je bilo značajno impozantno. Sam grad, u tadašanje vrijeme, sagrađen je na netipičnoj lokaciji. Trougao između tri rijeke bio je odbrambeni sistem, a prema sjeveroistoku nalazio je se rov koji ju je štitio. Bila je opasana zidinama u visini od metar i po, do dva", ispričao je vodič.
Iako se nalazila u podnožu brda Trijebač, tokom burne istorije, ravnica i njena pozicija uticalesu daje više puta napadnu varvarska plemena.
"Najvećem razaranju Duklje doprinijeli su Avari, kao i zemljotres koji je definitivno zapečatio njenu sudbinu. Ovdje je živjelo romanizovano pleme Dokleati, rimski građani i ljudi koji su naseljavali ovaj prostor. Imao je kompletnu infrastruktutu, kanalizaciju, objekte. Male i velike terme, baziliku, hramove posvećene boginjama Romi i Dijani, a tu je bio i forum koji je bio mjesto okupljanja",otkriva vodič.
Interesantno je da za to vrijeme nastaju vrijedni arheološki nalazi.
"Dominantnu pažnju zavrijeđuje Podgorička čaša, koja se danas nalazi u Ermitažu. Na njoj se nalaze jedni od najranijih znakova ranohrišćanske piktografije, koji domiraju iz Starog zavjeta", zaključuje Drakić, koji ovoga ljeta mnogobrojen turiste upoznaje sa istorijom Podgorice.
Komentari