Prema njegovim riječima, ukupna robna razmjena iznosila je 2,35 milijardi eura što je za 48 odsto više u odnosu na prošlu godinu, pri čemu je izvezeno robe u vrijednosti od samo 427 miliona, a uvezeno 1,93 milijarde eura.
"Iz navedenog slijedi da je stopa pokrivenosti uvoza sa izvozom svega 22 odsto, pa se pitamo da li postoji bilo ko u državi ko učestvuje u kreiranju poslovnog ambijenta i ekonomske politike da nije zabrinut za ovakvo stanje i strukturiranost crnogorske privrede. Pitamo se, da li kratkoročno i na srednji rok razmišljamo o tome koje su posledice ovakve situacije po državu, kad imamo takav spoljno trgovinski decifit. Dugoročne posledice su nam zasigurno svima poznate, ali ih trebamo sagledavati i preventirati u aktuelnom vremenu ukoliko želimo da izbjegnemo najlošiji scenario", kazao je Lekić.
On ističe da samo podatak da smo uvezli hranu u vrijednosti od 340 miliona, a izvezli 18.5 milona upućuje na zaključak da moramo hitno kreirati novu reformsku ekonomsku politiku sa jasnim setom mjera i propisa na srednji i dugi rok - koja će biti podsticajna i razvojna za čitavu privredu.
"Sa druge strane, na žalost imamo vrlo mali broj privrednika koji su u stanju da svoje poslovanje usmjere ka izvoznoj djelatnosti, pa je samim tim značaj tih kompanija nemjerljiv, naročito najvećih izvoznika poput EPCG -122 miliona i Uniproma - 114 miliona", dodaje Lekić.
On je poručio da su u Udruženju uvjereni da država želi i ima zadatak da kreira što povoljniji privredni ambijent sa što manje biznis barijera, podstičući razvoj privrede, a posebno izvozne aktivnosti ili aktivnosti koje supstituišu uvoz.
"Kod kreiranja privrednog abijenta, svakako se očekuje da zakonska regulativa jednako važi za sve, ali i da državna administracija bude posebno efikasna i stimulativna prema kompanijama koje su investirale u izvozne djelatnosti. Jedan takav pristup se nikako ne bi mogao ocijeniti kao protekcionistički već naprotiv - podsticajni i razvojni", kazao je Lekić.
On je istakao da ih u zato i čudi pristup Uprave prihoda i carina "da našem uvaženom članu privrednom društvu Uniprom koje je najveći izvoznik u Crnoj Gori, nije skratila rok za kontrolu PDV i njegov povraćaj, već je uradila suprotno".
"Želimo da vjerujemo da se ovakve stvari neće dešavati u budućnosti i da će državni organi imati više razumijevanja i efikasnosti kad je u pitanju crnogorska privreda i njene kompanije, jer je to opšti interes čitavog društva. Na kraju, mišljenja smo da svaka država na svijetu pa samim tim i naša - pred najvećim izvoznicima treba prostirati crveni tepih, a ne balvane na putu",zaključio je Lekić.
Komentari