To je saopšteno na danas održanoj pres konferenciji u Rektoratu UCG povodom Njegoševih dana koje organizuju Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti, Filološki fakultet i Univerzitet Crne Gore, navodi se na sajtu UCG.
Predsjednica Upravnog odbora UCG prof. dr Rajka Glušica kazala je da Njegoševi dani sada već predstavljaju tradicionalnu naučnu i kulturnu manifestaciju i prepoznatljiv crnogorski naučni brend, a po rezultatima koji su do sada postignuti, ovaj naučni skup i Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti čine čvrste temelje montenegristike.
“Do sada je odštampano osam Zbornika radova u kojima je na preko 4000 strana (4056) objavljeno 237 naučnih radova od kojih je 69 posvećeno Njegošu i njegovom djelu. Tih novih 237 bibliografskih jedinica predstavljaju veliki naučni doprinos i nezaobilaznu literaturu za sve one koji se bave Njegoševim djelom i naukom o jeziku i književnosti“, rekla je ona i dodala da je 2013. godine, kada se slavilo 200 godina od Njegoševog rođenja, odštampan zbornik Njegošu u čast sa 40 radova o najvećem crnogorskom i južnoslovenskom pjesniku.
Predsjednica Organizacionog odbora prof. dr Tatjana Bečanović zahvalila se sponzorima koji su prepoznali Njegoševe dane kao veoma važan naučno-kulturni događaj.
Ona je istakla da se tema ovogodišnjeg skupa odnosi na antiratnu književnost i lingvistički aktivizam uz sekciju koja je, kao i svake godine, posvećena Njegošu i njegovom stvaralaštvu, kao i komunikaciji koju savremena književnost ostvaruje sa Njegoševim tekstovima.
„Osim toga, smatrali smo da je za ovu godinu neophodno analizirati antiratni diskurs u književnosti i kulturi, proučavamo ga i u umjetničkim i neumjetničkim tekstovima naročito zbog rata koji se odigrava na tlu Evrope. Upravo zbog toga veliki broj slavista prijavio je antiratnu temu i vidjećete koliko zapravo južnoslovenska književnost obiluje antiratnim stavovima“, objasnila je prof. dr Bečanović, navodi se u tekstu.
Najavila je da ove godine u goste dolaze tri značajna pisca, Aleksandar Gatalica, Renato Baretić i Tomislav Osmanli.
Povodom 100 godina od rođenja makedonskog književnika i utemeljivača makedonskog jezika Blaža Koneskog, jedna naučna sekcija sa devet referata posvećena je njegovom djelu.
Dekan Filološkog fakulteta, prof. dr Igor Lakić govoreći o ovoj manifestaciji kao dobru društva, kulture i države, kazao je da Njegoševi dani treba da ostanu manifestacija iza koje će i u budućnosti čvrsto stajati Filološki fakultet i Univerzitet Crne Gore.
Ovogodišnji Njegoševi dani imaće i bogat kulturni program.
Tako će na svečanom otvaranju biti organizovan koncert Kic Pop hora, a nastupiće i profesori Muzičke akademije Miran Begić i Aleksej Molčanov.
Na zatvaranju manifestacije, zainteresovani će moći da uživaju u predstavi „Crvena“ u režiji Danila Marunovića sa glumcima Branislavom Lečićem i Tomislavom Radosavljevićem.
Komentari