Iako je pred novinarima pomenuta firma Atlant šped u kontekstu vlasništva nad tim cigaretama, iz te kompanije su za Portal RTCG kategorično negirali da imaju bilo kakve veze sa spornom pošiljkom.
Cigarete su stigle u Bar brodom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, nakon čega su pokušali da ih transportuju dalje prema Srbiji.
U tome, međutim, nijesu uspjeli jer je Srbija zabranila uvoz tih cigareta.
Nakon toga je uslijedio pokušaj da se predstavi kao da će te cigarete biti opet utovarene na brod radi transporta prema nekoj trećoj desetinaciji, ali ni to se nije desilo.
Carina sumnja da je u pitanju bio plan da se nadležni državni organi zavaraju, s ciljem da ove cigarete budu iznijete iz Luke Bar i prebačene na crnogorsko crno tržište.
Po carinskoj dokumentaciji, zvanično, pošljalac je firma "D Bros" Libija.
Primaoc je "Kozd Company" Srbija, iz Rume. Ovlašćeni zastupnik ove kompanije je špedicija "Montenegro Shipping Company" Bar.
O libijskoj firmi nema posebnih podataka.
Inače, libijske firme i ranije su pominjanje u kombinacijama prebacivanja cigareta preko Crne Gore.
Firnu "Kozd Comapny" osnovao je Zdravko Kosanović, čija je adresa, po dokumentima registra, na Novom Beogradu. Ali prema podacima APR Srbije, on više nije u firmi, izvršni direktor sada je Veselin Vuletić.
Portal RTCG utvrdio je da su u Baru zapllijene cigarete marke Super Grand Nano silver, Lamer, te Dolce. Ni na jednoj kutiji nema nikakvih oznaka, sem na kutiji cigareta Dolce gdje se kao proizvođač navodi kompanija N.E.T. Co.United S.A.
Ono što se može vidjeti jeste da je u pitanju kompanija sa Britanskih Djevičanskih Ostrva, koja je ranije u nekim registrima upisala brend Dolce kao svoje vlasništvo.
Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović kazao je da zaplijenjene cigarete na crnom tržištu vrijede preko tri miliona eura. Poručio je da je šverc cigareta u Crnoj Gori klinički mrtav i da je ovo pokušaj da se nanese šteta Vladi. Kazao je da se neće povući ni milimetar u ovoj borbi.
On je objasnio da se papirima prave mahinacije u Luci Bar da brodovi odlaze i dolaze, a ustvari se cigarete zadržavaju i šalju dalje u zemlje Balkana i Evrope.
“Zato međunarodni partneri žele da nam pomognu, jer te cigarete idu i kod njih”, rekao je Abazović.
Riječ je oko 5.000 paketa i svi uslovi su stečeni da se sve može javno uništiti, kazao je direktor Uprave prihoda i carina Rade Milošević.
“Pozvaćemo ljude iz međunarodne zajednice da prisustvuju uništavanju cigareta”, kazao je on.
Komentari