Oni smatraju da je doveden u pitanje kapitalni projekat valorizacije Đalovića pećine, što bi bila katastrofa nesagledivih razmjera za građane Bijelog Polja, razvoj sjevera Crne Gore, a i čitavu Crnu Goru.
Ovaj bjelopoljski speleološki klub se nedavno otvorenim pismom obratio Agenciji za zaštitu životne sredine za zahtjevom da se zaštiti Đalovića pećina i istovremno su zapitali da li je Agencija radila studiju prije početka radova na valorizaciji pećine koji traju godinama.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine su potom kazali da će formirati stručni koji će činiti relevantni stručnjaci iz oblasti biospeleologije, speleologije i hidrogeologije, čiji izvještaj sa terena očekuju krajem naredne nedelje, a koji će sadržati smjernice, korake i mjere u cilju očuvanja prirodnog dobra u Đalovića klisuri, kao i da će javnost biti blagovremeno informisana.
“Zahvaljujemo se na odgovoru, a za reakciju mislimo da je zadocnila, jer po našem mišljenju, nanijete su nepovratne štete Đalovića klisuri, Đalovića pećini, koritu rijeke Bistrice, mjesnoj zajednici Bistrica, i doveden u pitanje kapitalni projekat valorizacije Đalovića pećine, što bi bila katastrofa nesagledivih razmjera za građane Bijelog Polja, razvoja sjevera Crne Gore, a i čitavu Crnu Goru” – navode iz Speleološkog kluba “Pauk”.
Oni tvrde da da ne žele nikoga da targetiraju ili osuđuju, jer to treba da istraže i osude nadležne institucije.
Dodaju da je vandalizam i nesavjestan odnos prema Đalovića klisuri, kao zaštićenom prirodnom dobru, za svaku osudu.
“Vandali su pronađeni i procesuirani. Ali, tužilaštvu ukazujemo da se za nesavjestan odnos i radove koji se izvode i koji prijete katastrofi, krivac nalazi u idejnom tvorcu samog projekta, nosiocu projekta, izvođaču radova, nadzornom organu i opštini Bijelo Polje, koji su oko sebe napravili kineski zid. Ovo kažemo iz razloga što bilo kome da se obratimo, nailazimo na ćutanje. Svi nek rade svoj posao onako kako misle da rade najbolje a mi ćemo raditi svoj posao prema svojoj savjesti, odgovornosti i našem statutu” – saopštilo je rukovodstvo bjelopoljskog Speleološkog kluba “Pauk”.
Priča oko Đalovića pećine je otvorena prošle sedmice, kada su predstavnici Speleološkog kluba “Pauk” policiji prijavili da su vandali ispisivali imena po zidovima pećine i oštetili pećinski nakit.
Protiv nekoliko lica je, potom, podnesena krivična prijava zbog uništenja prirodnog dobra, ali se nakon toga pokrenulo pitanje oko toga kako se godinama izvode radovi na valorizaciji Đalovića pećine, da li se to radi na stručan način i da li se tim radovima nanose nepopravljive štete prirodnom ambijentu najveće pećine na Balkanu, kao i čitavom njenom okruženju.
Izvor: RTCG
Komentari