Dimitar Kovačevski, premijer Sjeverne Makedonije, Admirim Aliti, ministar informacionog društva i uprave Sjeverne Makedonije, Milva Ekonomi, državni ministar za standarde usluga Republike Albanije, Josip Grubeša, ministar pravde Bosne i Hercegovine, Maja Mačužić Puzić , državni sekretar, Ministarstvo javne uprave i lokalne samouprave, Republika Srbija, Dragiša Janjušević, državni sekretar Ministarstva javne uprave Crne Gore, Bardhli Dobra, zamenik ministra zadužen za RJU Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova* i visoko rangirani zvaničnici Evropske komisije, Daniele Dotto, zamenik direktora i šef jedinice za upravljanje i javnu upravu u Generalnom direktoratu za podršku strukturnim reformama, i Florijan Hauser, vođa tima za reformu javne uprave u Generalnom direktoratu za politiku susedstva i pregovore o proširenju (DG NEAR), i mnogi drugi visoki zvaničnici sa Zapadnog Balkana razgovarali su o implementaciji reformi ms, njihova vizija za dalju reformu javnog sektora i akcije potrebne za implementaciju agende dobrog upravljanja za oporavak i rast.
ReSPA, kao vodeća regionalna institucija za razvoj javne uprave na Zapadnom Balkanu, podržava osmišljavanje i implementaciju reformi omogućavanjem regionalne razmjene i pružanjem stručnosti, tehničke pomoći i aktivnosti izgradnje kapaciteta koje osnažuju državne službenike znanjem i iskustvom potrebnim za efikasnu implementaciju reformi.
"Danas smo bili svjedoci bogatih i višestrukih rasprava među najistaknutijim akterima PAR iz regiona i Evropske komisije. Razgovaralo se o mnogim važnim aspektima za dalju promjenu javnih usluga i praksi, i rekao bih o promjenama u načinu razmišljanja, kako bi se ispunila bolja očekivanja građana i preduzeća i sprovele reforme koje podstiču rast. Pojedinci i preduzeća mogu napredovati samo ako uprava radi za njih. Dakle, ReSPA će nastaviti da se fokusira na produbljivanje regionalnog dijaloga o pitanjima reforme javne uprave u bliskoj saradnji i uz podršku Evropske komisije ka potpuno modernizovanom administrativnom prostoru na Zapadnom Balkanu“, istakla je Maja Handjiska – Trendafilova, direktorka ReSPA.
„Prioritet Vlade Crne Gore je stvaranje ambijenta za jednostavniju, brzu i efikasniju kominikaciju građana i uprave, kao i optimizacija procesa u organima javne uprave, sa krajnjim ciljem poboljšanja i unapređenja kvaliteta pruženih usluga krajnjim korisnicima, a upravljanje kvalitetom je svakako jedan od načina dostizanja ovog cilja”, kazao je državni sekretar Dragiša Janjušević Ministarstvo javne uprave.
U prethodnom periodu nisu bili jasno prepoznati metodi za upravljanje kvalitetom u oblasti pružanja usluga. Strategija reforme javne uprave 2022-2026 po prvi put definiše niz aktivnosti za upravljanje kvalitetom u javnoj upravi, prepoznaje i CAF kao jedan od najboljih modela.
Stoga fokus Vlade Crne Gore i Ministarstva javne uprave je implementacija ključnih aktivnosti definisanih Strategijom za uspješnu implementaciju CAF-a. Ipak, pored CAF-a modela , Vlada će razmotriti i druge standarde koj su primjenljivi u javnoj upravi.
"Crna Gora je prepoznala nedostatak primjene upravljanje kvalitetom u javnoj upravi i osim što je evidentna potreba, to je i naše opredeljenje, koje će dovesti do promjena u pristupu, navikama i svakodnevnom radu. Prilagođavanje stalnim promjenama uz praćenje inovacija i racionalno poslovanje je izazov s kojim se svi danas suočavamo, a CAF model upravo pruža brzu transformaciju organa, kao i efikasniju i odgovorniju javnu upravu u pružanju usluga krajnjim korisnicima“, zaključio je Janjušević.
Na Ministarskoj konferenciji dodijeljene su nagrade i priznanja Public Administration Awards 2022.
Među dobitnicima nagrada za javnu upravu 2022. na Zapadnom Balkanu je i Uprava za inspekcijske poslove Crne Gore za Inicijativu „Centralni a Specijalna nagrada za zelenu reakciju i viziju dodijeljena je za inicijativu NasaGorica.me iz Glavnog grada Podgorica.
Komentari