IJZ: Počinje prvo istraživanje o mikronutrijentima u Crnoj Gori

IJZ: Počinje prvo istraživanje o mikronutrijentima u Crnoj Gori

Institut za javno zdravlje Crne Gore, uz podršku UNICEF-a i finansijsku podršku Delegacije EU u Crnoj Gori, pokreće prvo istraživanje koje ispituje učestalost nedostataka vitamina i minerala u ishrani stanovništva Crne Gore.

Iako su hronične nezarazne bolesti i bolesti vezane za ishranu vodeći uzrok obolijevanja i jedan od glavnih uzroka mortaliteta u Crnoj Gori, podaci o stanju uhranjenosti stanovništva vrlo su oskudni. Istraživanje o mikronutrijentima pomoći će da se bolje razumije zdravstveni i nutritivni status žena, djece i trudnica, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore povodom pokretanja istraživanja.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić kazao je da će se zahvaljujući ovim istraživanjem dobiti pouzdani podaci o trenutnom stanju u vezi s mikronutrijentima i uhranjenošću kod nekoliko ciljnih grupa koje žive u Crnoj Gori, kao i podaci o metaboličkom sindromu kod žena reproduktivne dobi.

“Rezultati koje dobijemo pomoći će nam da bolje razumijemo zdravstveni i nutritivni status stanovništva, učestalost i ozbiljnost nedostataka mikronutrijenata, kao i bolesti koje su povezane s ishranom i samim tim obezbijedimo polaznu osnovu u odnosu na koju će se mjeriti budući napredak nacionalnog programa ishrane.

Takođe, generisaće se podaci, koji će omogućiti da mi kao donosioci odluka na najvišem nivou, u saradnji sa stručnjacima iz Instituta za javno zdravlje, na naučno utemeljen način, osmislimo buduće strategije i načine djelovanja u cilju unapređenja ishrane i zdravlja cjelokupne populacije“, istakao je Šćekić.

On je rekao da je posebno važno i podizanje svijesti opšte populacije o značaju pravilne i uravnotežene ishrane za očuvanje zdravlja i poboljšanje kvaliteta života, čemu će, kako je dodao, u značajnoj mjeri doprinijeti upravo direktna komunikacija s građanima koji su istraživanjem obuhvaćeni.

Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić je rekao da će se ovim istraživanjem doći do važnih podataka vezanih za unos mikronutrijenata (vitamina i minerala) i ishranu kod žena reproduktivne dobi, trudnica i djece kao i podataka o metaboličkom sindromu kod žena reproduktivne dobi na reprezentativnom uzorku stanovništva u Crnoj Gori.

“Dobijeni podaci će omogućiti da se na temelju naučnih dokaza, u saradnji s donosiocima odluka i partnerima osmisle nove strategije i načini djelovanja u cilju unapređenja ishrane i zdravlja kod grupa stanovništva koje su predmet istraživanja kao i cjelokupne populacije”, rekao je Galić.

Galić je naglasio da obzirom da su unapređenje ishrane i zdravlja stanovnišva ciljevi na čijem postizanju moramo svi zajedno da radimo, Institut za javno zdravlje moli domaćinstva u Crnoj Gori da se odazovu u što većem broju.

“Davanjem saglasnosti za učestvovanje u istraživanju anketarima MONSTAT- a, koji će posjetiti Vaše domaćinstvo i detaljno objasniti metodologiju istraživanja, doprinijećete unaprjeđenju borbe protiv nezaraznih bolesti, a takođe ćete biti u mogućnosti da provjerite svoje zdravstveno stanje obzirom da ćete imati mogućnost da pristupite Vašim laboratorijskim nalazima putem portala E-zdravlje”, navodi se u saopštenju.

UNICEF i EU će podržati Ministarstvo zdravlja i IJZCG da sprovedu prvu procjenu mikronutrijenata u zemlji uz procjenu prevalencije metaboličkog sindroma kod žena. Nalazi će se koristiti za osmišljavanje, sprovođenje i evaluaciju intervencija za poboljšanje statusa mikronutrijenata ranjivih grupa i obezbjeđenje boljeg zdravlja svih građana Crne Gore.

“Pozivam sve građane da učestvuju u ovom istraživanju. Podaci će se koristiti za smanjenje broja djece i odraslih s nedovoljno vitamina i minerala“, kazao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander.

Istraživanje o mikronutrijentima dio je programa podrške ranom razvoju, čiji je cilj unapređenje zdravlja i dobrobiti djece i pružanje podrške roditeljima i starateljima. Ovaj trogodišnji program trajaće do jula 2023. godine.

Finansira ga Evropska unija, a sprovodi UNICEF, u saradnji s Ministarstvom zdravlja.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.