Prijedlog Lekića za mandatara dobio „verbalnu“, ali ne i pismenu podršku

Prijedlog Lekića za mandatara dobio „verbalnu“, ali ne i pismenu podršku

Uposljednjem pokušaju da prije isteka roka osiguraju podršku za mandatara i potencijalno obezbijede dodatnih 90 dana u kojima bi pokušali da sastave izvršnu vlast, predstavnici nekadašnje parlamentarne većine na jučerašnjem, osmom sastanku nijesu napravili nikakav pomak.

Iako je po završenom sastanku jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić saopštio da se „stara“ većina dogovorila da formira novu vladu i da 41 poslanik ima samo jednog kandidata za mandatara – predsjednika Demosa, Miodraga Lekića, Dragan Krapović iz Demokrata brzo ga je demantovao.

POTPISI

Krapović je ukazao da još uvijek nemaju 41 potpis za prijedlog da Lekić bude mandatar, već da imaju „verbalnu podršku“, zato što predstavnici Građanskog pokreta Ura, SNP-a i Civisa nijesu htjeli da potpišu dokument.

Uslijedilo je i pojašnjenje takvog postupka. Predsjedništvo GP Ura, a i generalni sekretar Mileta Radovanić istakli su da DF i Demokrate nijesu dostavili pisanu ponudu u kojoj će osigurati da se resori u vladi podijele po principu „pola-pola“ i „zlatni glas“ mandatara, kao i da koaliciji „Crno na bijelo“ pripadne sektor bezbjednosti, zbog čega ne postoji saglasnost da poslanici ove partije potpisuju bilo kakav dokument ili sporazum.

– Koji ne podrazumijeva kompletan dogovor cijeneći ranije iskazan princip svih partija – da ništa nije dogovoreno, dok sve nije dogovoreno – poručili su.

Sastanak predstavnika „stare“ većine počeo je u 11, a samo sat vremena nakon data je pauza kako bi stranački organi Ure odlučili hoće li prihvatiti ponudu DF-a i Demokrata. Nastavak razgovora uslijedio je u 15 sati i ubrzo se, potom, novinarima obratio jedan od lidera DF-a Andrija Mandić.

Istakao je da su se dogovorili da formiraju novu vladu, kao i da 41 poslanik ima samo jednog kandidata za mandatara – Miodraga Lekića.

- Svi su ga podržali i svi se dogovorili da obavijeste predsjednika Crne Gore da dá mandat Lekiću – naveo je Mandić.

Najavio je da će predsjednika države Mila Đukanovića pismom obavijestiti da Lekić ima njihovu podršku, te poručio da su spremni da mu „pojasne, ako nešto nije jasno“.

Prihvatili su, kako je kazao, da vlada bude sastavljena po paritetnom sistemu, shodno kojem će polovina resora pripasti Uri, Civisu, SNP-u i eventualno manjinskim partijama, a da će drugu polovinu dobiti DF i Demokrate.

– Ne vjerujem da ćemo mi kao vlada funkcionisati u okviru dva podijeljena bloka, nego da će se vrlo brzo ti odnosi promijeniti i da ćemo funkcionisati kao tim, ali zlatni glas će imati premijer Miodrag Lekić – pojasnio je Mandić.

Uslijedilo je obraćanje poslanika Demokrata, Dragana Krapovića koji je saopštio da nijesu obezbijedili 41 potpis prijedlogu da Lekić bude novi mandatar, ali da imaju verbalnu podršku.

– Predsjednik države Đukanović je saopštio da će dati mandat onome ko učini podršku 41 poslanika. S tim u vezi mi smo izašli sa ovakvim verbalnim stavom. Osim kolega iz Ure i SNP-a, svi smo bili spremni da stavimo potpise na kandidaturu Lekića da bude mandatar za sastav nove vlade – pojasnio je Krapović.

POJAŠNJENJA

Ukazao je i da su Srđan Pavićević iz Civisa, ali i SNP istakli da nemaju problem da potpišu prijedlog, ali da je sve ostalo na „verbalnom nivou“.

Sa druge strane, generalni sekretar Ure Mileta Radovanić podsjetio je na stav Predsjedništva koje nije dalo saglasnost poslanicima da potpišu prijedlog za mandatara i naglasio da u toj partiji jesu za dogovor.

– Suština je da 41 poslanik daje uslovnu podršku gospodinu Lekiću. Nakon što predsjednik da mandat gospodinu Lekiću, nastavljamo pregovore – kazao je Radovanić.

,,KONSTRUKTIVNOST“

Lider SNP-a Vladimir Joković potvrdio je da je partija na čijem je čelu spremna da potpiše prijedlog za imenovanje mandatara.

– Uvijek smo bili konstruktivni i radujemo se. Odluku da podržimo Lekića 100 odsto Glavnog odbora SNP-a je podržalo – istakao je Joković.

Novinarima se obratio i potencijalni mandatar Miodrag Lekić koji je kazao da će se, ukoliko bude premijer, zalagati da vlada funkcioniše na principima dogovora i povjerenja.

– Naša koalicija je dosta heterogena, različitog političkog i ideološkog sastava, ali ona je dobila povjerenje građana i mislim da upravo tim načinom možemo da postignemo ne samo da traje nego da bude funkcionalna – ocijenio je Lekić.

Ocijenio je da je napravljen veliki korak u političkom sistemu Crne Gore, kao i da je omogućeno da se konstituiše vlada „na bazi izborne volje iz 2020. godine“.

Upitan vjeruje li da će mu predsjednik države dati mandat, kazao je kako se radi o elementarnim pojmovima demokratije i ustavnih principa, zbog čega ne očekuje da bi Đukanović osporavao „bazične principe demokratije“.

Saglasan je bio i predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić. On je ocijenio da podrška 41 poslanika obavezuje Đukanovića da mandat za sastav vlade povjeri Lekiću.

Odgovarajući na pitanja novinara nakon sastanka sa specijalnim izaslanikom SAD za Balkan Gabrijelom Eskobarom, odlazeći premijer ocijenio je da je Crna Gora bliža formiranju vlade.

Pojasnio je da nijesu potpisali prijedlog da Lekić bude mandatar zato što su na samom početku dogovorili princip da „ništa nije dogovoreno dok se sve ne dogovori“.

– Samo želimo da imamo čista posla i to je nešto što gospodin Lekić zna. On ima našu podršku. Očekujem od gospodina Đukanovića da mu da mandat – rekao je Abazović.

Ipak, Ustav u ovom dijelu nije precizan. Ni u jednom članu ne propisuje obavezu predsjednika države da povjeri mandat nekome na osnovu „verbalne“ podrške, ali ne zahtijeva ni potpise na prijedlog. Štaviše, najviši pravni akt uopšte ne sadrži rješenja za cjelokupnu situaciju u kojoj se nalazi crnogorski politički sistem, a u kojoj političke partije pokušavaju da uspostave vlast po treći put tokom trajanja jednog saziva parlamenta.

Tako je i formiranje vlade Dritana Abazovića omogućeno analognom primjenom ustavnih propisa, a što bi se moglo primijeniti i na potencijalnu vladu koju bi vodio Miodrag Lekić. Ukoliko mu Đukanović povjeri mandat za sastavljanje izvršne vlasti, shodno članu 92, on bi kabinet morao utvrditi u roku od 90 dana. Ako, pak, to ne učini, Skupština se raspušta, a Đukanović bi prvog narednog dana morao raspisati vanredne parlamentarne izbore.

Mandić pismeno obavijestio Đukanovića o mandataru, ali bez potpisa

Jedan od lidera DF-a Andrija Mandić pismeno je obavijestio predsjednika države Mila Đukanovića da je „stara“ većina postigla politički dogovor da mandatar za sastav nove vlade bude Miodrag Lekić, čime su se, smatra on, stekli uslovi da mu taj mandat i povjeri.

– Želim da Vas obavijestim da su razgovori parlamentarne većine bili veoma uspješni i da smo u dosadašnjem radu daleko odmakli u saglasnosti vezano za program i sastav nove vlade, kao i u pripremi koalicionog ugovora kojeg ćemo zaključiti neposredno prije njenog izbora u parlamentu – naveo je Mandić u pismu.

Vjeruje da bi se davanjem mandata stvorila osnova za „konsolidaciju društva i efikasni odgovor na socioekonomsku krizu koja je zahvatila čitav evropski kontinent, pa i našu državu, kao i na bezbjednosne izazove i probleme koji u dugom vremenskom roku potresaju zemlju“.

U pismu nema potpisa podrške 41 poslanika.

-S obzirom da nijesmo obezbijedili podršku 41 poslanika, dogovorilismo se da pošaljemo pismo i tražimo manadat navodeći ko sve podržava Lekića za manadatara, rekao je izvor Pobjede iz vrha DF-a.

Što kaže Ustav

Po Ustavu Crne Gore predsjednik džave predlaže Skupštini mandatara za sastav Vlade, nakon obavljenog razgovora sa predstavnicima političkih partija zastupljenih u Skupštini.

Na konsultacije sa predsjednikom države nijesu došli DF, Demokrate, Ura I SNP tako da nije poznato kakav će stav zauzeti predsjednik države.

Đukanović nije dobio potpise podrške ni kada je predlagao Abazovića ali je lider Ure imao jasnu podršku 46 poslanika, za razliku od Lekića koji ima samo 32 jasna potpisa i devet uslovnih(Ura, Civis i SNP)

Đukanović je prethodnih dana u više navrata navodio kako u parlamentu ,,ne postoji raspoloženje” da se sastavi nova vlada i kako je realnije da se ide u organizaciju izbora.

Izvor: Pobjeda

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.