Obnovljeni izložbeni prostor na prvom spratu Narodnog muzeja, poslije deset godina ponovo će primiti publiku. Za svečano otvaranje jednog dijela našeg najznačajnijeg muzeja predviđena je izložba posvećena jubileju devet vjekova od rođenja Stefana Nemanje, a u okviru nje biće izloženo originalno Miroslavljevo jevanđelje,pišu Novosti.
U PUNOM KAPACITETU Nedavno je imenovan Upravni odbor Narodnog muzeja, kojem predsedava Darko Tanasković, dok su ostali članovi: Nikola Kusovac, Milovan Vitezović, dr Ivana Popović, Olivera Marković, Ljubica Miljković i Nenad Radojčić. Konstitutivna sjednica biće održana sledeće nedjelje. - Svi članovi novog UO jedinstveni su u stavu da je potrebno da se Muzej u punom kapacitetu što prije otvori za publiku. Uvjerena sam da ćemo to i ostvariti - kaže direktorka Narodnog muzeja.
Miroslavljevo jevanđelje
A da li će i ovu jesen i zimu Narodni muzej dočekati sa krovom koji prokišnjava, Bojana Borić odgovara:
- Krov može biti brzo saniran. Projekat je gotov, samo nam treba saglasnost Ministarstva kulture. Naš plan, a i želja jeste da zajedno sa krovom obnovimo i veliku salu na drugom spratu. Planiramo da 10. maja za dan Muzeja tu priredimo izložbu djela iz našeg fundusa koja se odnose na Prvi svjetski rat, jer je to državni projekat za 2014.
- U godini kada se obilježava 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta, odlučili smo da priredimo izložbu koja svjedoči o kontinuitetu hrišćanstva na ovim prostorima - kaže Bojana Borić Brešković, v. d. direktora Narodnog muzeja. - Smatrali smo da je obilježavanje 900 godina od rođenja Stefana Nemanje ostalo u sjenci drugih događaja, a Narodni muzej je najpozvanija institucija da to ispravi. Izabrali smo ovaj značajni datum u srpskoj istoriji da otvorimo izložbeni prostor na prvom spratu. Do sada su naše izložbe bile vezane samo za atrijum.
Zbirka Eriha Šlomovića, koja je dijelom formirana od radova koji potiču iz kolekcije Ambroaza Volara, a dijelom njegovim ličnim angažovanjem, sadrži 360 slika, crteža i grafika. Od kako je predata Narodnom muzeju na staranje, dostupna je javnosti. Djela iz zbirke bila su izlagana na stalnoj postavci i u okviru brojnih tematskih izložbi, predstavljana je u okviru raznovrsnih publikacija, naučno-popularnih filmova i drugih medija. Zbirka je uvijek bila javna i njeno porijeklo je uvijek bilo jasno i isticano. Djela se čuvaju po najvišim svjetskim standardima, uz stalan konzervatorsko-restauratorski nadzor. Dostupnošću zbirke, čuvanjem, predstavljanjem i promocijom djela pokazali smo da nema govora o ilegalnom posjedu zbirke.
(Izvor:B92)