Kako kaže u više navrata je javno reagovao i u drugim sličnim sitaucijama – neodazivanja ministara i drugih javnih funkcionera na “saslušanja” na poziv Skupštine pa ću samo ponoviti.
Blažić poručuje, da kako kaže “gospoda” iz Skupštine shvate da je Poslovnik unutrašnji akt koji uredjuje funkcionisanje skupštine i obavezuje samo poslanike i stručnu službu tj.”upravu” Skupštine i da ima pravno dejstvo “ineter parters” a ne “egra omnes” na druge organe vlasti i subjekte da bilo što rade po njihovim “pozivima”.
“Takva situacija je zahvaljujći Vama stvorena jer decenijam niste u stanju da doneste Zakon o Skupštini i tako uredili odnose Skupštine sa drugim organima vlasti i time obavezali druge subjekte prema Skupštini”, poručuje Blažić i dodaje da je obaveznost drugih organa vlasti, javnih i drugih subjekata da se odazivaju pozivima iz Skupštine može urediti samo ustavnim ili zakonom a ne Vašim internim aktom.
Blažić kaže da se vrste pravnih akata i njihova dejstva uči na prvoj godini pravnog fakulteta iz Uvoda u pravo!.
“Predsjednik Crne Gore niti bilo koji drugi javno pravni subjekt nije Vaša stručna služba da Vam dostavlja predloge “akata” osim kada su na to obavezani ustavom ili zakonom a naročito ne kada vi postupate po predlogu “ex oficio” a ne zahtjevu !, poručuje rukovodstvu SKupštine Blažić.
” Predlog je incijalni akt prema nadležnom organu za donošenje suverene odluke tog organa , u ovoj situaciji -Skupštine CG”, kaže on.
Blažić pojašnjava da kada predlog podnose poslanici onda ih možete poslovnikom obavezati da ga sastave u formi kako je Poslovnik propisao jer njih Poslovnik obavezuje.
“Dakle , Predsjednik šalje samo dopis sa jasnom sadržinom “Predloga ” za raspuštanje Skupštine , uz odgovarajuće obrazlozenje i druge podatke iz kojih se nesumljivo može zslljučiti cilj tog akta i ne mora predlagati datum održavanja i druge relavntne elemente za odlučivanje, a poslanici će u pripremi sjednice odlučiti ,u skladu sa Poslovnikom, kada će zakazati zasjedanje Skupštine i staviti na dnevni red predlog Predsjednika”, jasan je Blažić.
Pri tome, kako kaže, sve radnje u postupku uključujući dnevni red u kojem ce jedna tačka biti i razmatranje predloga Predsjednika za skraćenje mandata Skupštine se odvijaju u skladu sa Poslovnikom!
“Odluka Skupštine može biti da se odbije ili usvoji predlog Predsjednika. Ako se usvoji predlog onda se odlukom o skraćenju mandata, uz obraloženje razloga, konstatuje takva činjenica. Nakon skraćenja mandata ,kojeg naravno neće biti, Predsjednik je bio dužan sjutra dan raspisati parlamentarne izbore ,što jeste napravednije i najbolje rjesenje za gradjane !!!”, zaključuje profesor Blažić.
Izvor: Standard
Komentari