U nastavku pročitajte kojih proizvoda bi potencijalno moglo nestati sa svjetskih polica, piše EatThis.
Leblebija
Ljubitelji humusa trebalo bi da razmile o tome da popune svoje zalihe. Naime, prijeti nestašica leblebija – glavnog sastojka humusa – i mogao bi doživjeti pad zaliha od čak 20 odsto.
Rat u Ukrajini spriječio je usjeve i izvoz iz Rusije i Ukrajine – dvije zemlje koje su značajni proizvođači leblebija. Australija i Meksiko takođe su se ove godine suočili s vremenskim problemima, uključujući poplave, što se negativno odrazilo na njihove useve. Istovremeno, potražnja za leblebijama i dalje raste.
Kukuruz
Nakon ispitivanja brojnih polja kukuruza na srednjem zapadu u sklopu turneje Pro Farmer Crop Tour, izviđači su ustanovili da su ogromne količine kukuruza u ne baš idealnom stanju i to nakon sezone najezde štetočina, velikih vrućina i malo padavina. Nekoliko američkih saveznih država ima manje prinose nego prošle godine.
Nažalost, nedostatak kukuruza takođe znači moguću nestašicu mnogih omiljenih nusproizvoda – žitarica, kukuruznog sirupa i kokica.
Proizvodi od paradajza
Suša i nezapamćene temperature dodatno su opteretile poljoprivrednike koji se već suočavaju s inflacijom i sve većim troškovima đubriva zbog rata u Ukrajini.
Svi ovi nepovoljni vremenski uslovi mogli bi na kraju dovesti do toga da mnogi proizvodi na bazi paradjza postanu manje dostupni. To uključuje kečap, sos za tjesteninu i slično.
Pivo
Ugljen dioksid jedan je od ključnih sastojaka u porizvodnji piva, a već godina je snabdijevanje ovim gasom nestabilno. Osim toga, proizvođači piva dodatno se bore s tekućom nestašicom limenki od aluminijuma.
Smrznuta pica
Ugljen dioksid takođe je ključni sastojak u proizvodnji mnogih smrznutih namirnica, uključujući smrznutu picu. Obično se koristi kao rashladno sredstvo za očuvanje ukusa i teksture smrznutih proizvoda tokom skladištenja i transporta. Osim toga, pomaže i u sprečavanju kvarljivosti hrane.
Prema tome, proizvođači pice sočavaju se sa sličnim problemima kao i proizvođači piva, a sve to moglo bi rezultirati nestašicom tih proizvoda.
Maslinovo ulje
Veliki proizvođači maslinovog ulja, Španija i Italija, oporavljaju se od užasno teškog ljeta. Ljetnje temperature obarale su rekorde širom zapadne Evrope i zavlada je velika suša. Analitičari procjenjuju da bi proizvodnja maslinovog ulja u Španiji mogla pasti za 25 do 30 odsto u poređenju s prošlom godinom.
Što se tiče Italije, analitičari prognoziraju pad proizvodnje maslinovog ulja između 20 i 30 odsto. Povrh vremenskih neprilika, rat u Ukrajini i problemi s lancem sanbdijevanja dodatno su doprinijeli rastu cijena maslinovog ulja.
Čokolada
Moglo bi da ponestane i čokolade. Naime, proizvođač slatkiša Hershey objasnio je da je zbog rata u Ukrajini teže nabaviti sirove sastojke poput jestivog ulja i kakaa. Istovremeno, potražnja je nevjerovatno porasla. Zanemareni su sezonski proizvodi kako bi se popunile police radnji i zadovoljila normalna svakodnevna potražnja.
Ćuretina
Stručnjaci predviđaju nadolazeću nestašicu ćuretine, prvenstveno zbog epidemije ptičjeg gripa koja je harala ove godine, navodi Eat this.
Komentari