Vučinić: SDT da preispita poslovanje Fonda za solidarnu stambenu izgradnju

Vučinić: SDT da preispita poslovanje Fonda za solidarnu stambenu izgradnju

Predsjednik skupštinske Komisije za kontrolu privatizacije Maksim Vučinić pozvao je Specijalnog državnog tužioca da preispita poslovanje Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju (CFSSI) koji se nalazi pred stečajem. Vučinić je rekao da poziva tužioda da reaguje zbog "višegodišnje organizovane zloupotrebe i pohare resursa sindikata, poslodavaca i države".

Vučinić, predsjednik Radničke partije, objasnio je da su CFSSI osnovali Savez sindikata Crne Gore (SSCG), Vlada i Unija poslodavaca Crne Gore radi izgradnje jeftinih pristupačnih stanova za zaposlene u javnom sektoru. No, kako tvrdi, "ta firma prerasla je u poluprivatno preduzeće koje je godinama služilo za izvlačenje novca, dijeljenje stanova podobnim i potrebnim kadrovima za očuvanje režima Demokratske partije socijalista (DPS)". 

Takođe, kako navodi, i za prodaju stanova po tržišnim cijenama čak i strancima i korpupciju svih onih koje je trebalo umiriti (ućutkati) i zadovoljiti da bi zatvorili oči pred bezzakonjem. 

Vučinić je kazao da je, prodajući namjenske stanove i poslovne prostore kupcima koji na to nemaju pravo, "CFSSI isplivao iz sfere socijalnog programa i gradnje namjenskih stanova, koji su trebalo da budu prodavani do 650 e/m2 jer su za njih obezbjeđivani besplatni placevi, nisu plaćali komunalije a u mnogim slučajevima finansijski su gradnju podržavale sindikati i lokalne uprave".

Tvrdi da o zlopupotrebi Fonda najbolje govori zgrada na Starom aerodromu Podgorici čiju gradnju su, prema njegovim riječima, dogovorili bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i bivši direktor CFSSI Danilo Popović.

"Ta zgrada građena je navodno za zaposlene u pravosuđu, a u njoj najmanje stanara ima iz pravosuđa. Dio stanova podijeli su Medenica i Mladen Vukčević podobnim kadrovima u pravosuđu, a dio je prodao Popović na tržištu kupcima koji su donijeli novac", kazao je Vučinić.

Pita se i zbog čega je sklopljen posao sa Popovićem, umjesto da mu se sudi.

"Umjesto da mu sude za dugogodišnju zloupotrebu službenog položaja zbog koje je podnijeto 15 prijava iz SSCG, za nestanak sindikalnih poslovnih prostora i placeva, oko pet miliona eura iz sindikalne kase (što je konstativano u izvještaju Odbora za kontrolu finansijskog poslovanja SSCG usvojenom na kongresu SSCG, zbog čega je podnijeta prijava sudu i što je potvrđeno i revizorskim izvještajem), Medenica i Vukčević sklopili su posao sa njim iz razloga koji se mogu naslututi", rekao je Vučinić.

On je ukazao i na neadekvatno postupanje čelnika sudova.

"Za bivše čelnike sudova nije bilo sumnjivo ni to što je protiv CFSSI podnijeta prijava za prodaju već prodatih stanova, za nekvalitetnu i divlju gradnju dodatnih spratova u Rožajama i Budvi, što ih je tužila Opština Bijelo Polje i desetine kupaca. Nije ih zainteresovalo ni to što su novine pisale o tome da je Sindikat zaposlenih u Opštini Bar javno prijavio SDT-u da nisu dobili stanove u zgradama koje su kao građene za njih, već je Fond prisvojio jednu od tri zgrade i prodao oko sedamdeset stanova barskih radnika", smatra Vučinić.

Prema njegovim riječima, čelnike suda nije zanimalo ni to što je "doskorašnji predsjednik Borda direktora CFSSI umiješan u jedan od najkrupnijih slučajeva prodaje vjetroelektrana na Možuri u kojem je ubijena novinarka sa Malte".

Dodaje da su novinari iz Bara ukazali na sumnju da je jednoj tadašnjoj novinarki iz te opštine zapaljeno vozilo jer je pisala o slučaju prodaje više od 70 sindikalnih stanova u naselju Bjeliši. 

"Ti stanovi su trebali da pripadnu zaposlenima u barskoj opštini i što su brojni radnici protestovali zbog činjenice da su sindikati i njihove firme sve siromašnije a čelnici sindikata i direktori sve bogatiji", tvrdi Vučinić.

Prema njegovim riječima, razlozi sklapanja ovog posla Medenice i Popovića su više nego očigledni.

"Ekonomski je neobjašnjivo i nemoguće da se pred stečajem i u blokadi nalazi Fond koji je godinama gradio stanove za poznate kupce, koji je prodavao stanove u izgradnji, dobijao besplatne placeve, nije plaćao komunalije, dobio kredit od 14 miliona od međunarodnog fonda DIGH, osim ako se ne radi o krupnom bezakonju(kriminalu). Kriminalu koji je menadžment CFSSI, brojne sindikalne vođe i bivše predsjednike sudova, opština, direktore i izvođače radova učinio bogatim a radnike još siromašnijim", smatra Vučinić.

Dodaje da  nije moguće tačno izračunati koliko je taj fond nezakonito zarađivao, jer su, kako kaže, mnogi projekti građeni više od građevinskih dozvola.

"Ali se djelimično može ilustrovati činjenicom da su tenderi za gradnju zgrada po sistemu 'ključ u ruke' godinama objavljivani po cijeni od 270 do 300 eura po metru kvadratnom, a prodavani su po cijemama od 650 do 1.300 e/m2. Ako prosječnu razliku u cijeni od 700 e/m2 pomnožimo sa površinom od nekoliko hiljada metara kvadratnih jasno je da se radi o milionskim iznosima ekstra profita koje je ostvarivao sada blokirani Fond čiji se direktor sam hvalio da je izgradio biše od 2.100 stanova i sve prodao", zaključio je Vučinić.

Izvor: RTCG
 
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.