Turisti to osjećaju posebno pred praznike, dakle i pred jesenje školske raspuste. Sada umjesto 10, 20 ili 30 eura, letovi, recimo za Kipar, koštaju i po 750, a za Majorku, jednu od omiljenih destinacija za ovo doba godine, i po 200 u svakom pravcu.
Majkl O’Liri (Michael O’Leary), direktor najvećeg niskotarifnog prevoznika u Evropi Rajanera (Ryanair), kaže da za nekadašnje akcijske cijene više jednostavno nema prostora.
Prema sajtu za poređenje cijena Check24, letovi za Kanarska ostrva između 4. oktobra i 6. novembra su sa prosječnih 464 eura za 21 odsto skuplji nego prije godinu dana, a za trećinu nego 2019. Povratni put do turskih letovališta je za godinu poskupio od 27 do 44 odsto.
Uopšte, cijena letova posljednjih mjeseci je rasla brže od inflacije. U avgustu putovanje avionom koštalo je u prosjeku 12,5 odsto više nego 12 mjeseci ranije, a međugodišnja stopa inflacije tog mjeseca dospjela je na 7,9 odsto, saopštio je u srijedu savezni zavod za statistiku.
Pritom, unutrašnji letovi su poskupjeli za prosječnih 11 odsto u 12 mjeseci, ali za ravno četvrtinu od predpandemijske 2019. Letovi ka spoljnim destinacijama su u istovetnom poređenju poskupeli za prosječnih 12,5, odnosno 22,7 odsto.
Poskupljenje su podgrijali veći troškovi za kerozin, ali i manjak osoblja koji je stvorio uska grla na aerodromima i prevoznike prinudio da precrtaju mnogo linija.
Sve dok se troškovi prevoznika ne stabilizuju, a letačka industrija ne riješi pitanje manjka osoblja koje vuče od pandemijskog zaključavanja, putnici će morati da računaju na skupe avionske karte, ocjenjuju analitičari.
Izvor: dpa
Komentari