Rukovodilac projekta i profesorica Filozofskog fakulteta prof. dr Biljana Maslovarić navodi da je opšte poznato da se ni promjena silabusa, ali ni nastavnog programa ne može desiti tek tako – bez poštovanja procedura.
Ovo je, kazala je, jedno od mogućih rješenja koje može odgovoriti na potrebe obrazovnih institucija, univerziteta i škola, ali i pomoći donosiocima odluka zemalja učesnica, Albanije, Crne Gore i Ukrajine, u obezbjeđivanju prilagodljivih, inkluzivnih, fleksibilnih programa zasnovanih na MOOC-u.
Projekat „MOOC bazirani mikrokrediti za profesionalni razvoj nastavnika“, pod akronimom CRED4TEACH, jedan je od ukupno 14 projekata koje je UCG dobio u prvom pozivu novog ciklusa Erasmus + projekata izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja (CBHE) za 2021-2027, ostvarivši do sada nezabilježen uspjeh.
“Mikro krediti pomenuti u nazivu projekta su dodatak postojećim silabusima/nastavnim planovima koji će imati rang “domaćih zadataka”- koje profesori tek treba da uključe u bodovanje. Kroz pilotiranje mikrokredita, odnosno njihovo uvođenje u 11 obrazovnih institucija – članova projektne mreže, nastoji se uticati na donosioce odluke da ih uvede. Otuda i učešće i Agencije za akreditaciju Crne Gore u ovom projektu“, objašnjava Maslovarić.
Dakle, cilj je razvijanje i uvođenje nacionalnih i institucionalnih okvira za isporuku, izdavanje i priznavanje mikrokredita, zasnovanih na MOOC-u.
Takođe, nastavno osoblje će proći kroz obuke partnera iz programskih zemalja. Rezultati projekta će se odraziti u okviru tri nacrta koji daju preporuke donosiocima odluka tri zemlje u obrazovanju.
Komentari